V rámci pracovného výjazdu na Zemplín prezident SR Andrej Kiska návštívil spoločnosť Eustream vo Veľkých Kapušanoch vo štvrtok 9. júna 2016. Na snímke výstražná tabuľa a technológia zariadenia na prepojovacom bode  Budince – reverz. FOTO TASR - Roman Hanc
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Vymyslela sa špeciálna daň z potrubia

Ide o úplne novú daň, ktorú tuzemský trh ešte nepozná. Ide o takzvanú „daň z rúry“, teda zdanenie prepravnej spoločnosti Eustream, ktorá má na starosti prepravu plynu na území Slovenska.

Jedným z dôvodov zavedenia tejto dane z takzvanej osobitnej stavby je skutočnosť, že táto stavba nepodlieha zdaneniu daňou z nehnuteľnosti, ozrejmili predkladatelia v dôvodovej správe.

Prepravca odmieta zavedenie tejto dane a argumentuje, že daň z osobitej stavby je zameraná iba na jednu konkrétnu spoločnosť, ktorá navyše zo súčasnej energetickej krízy neprofituje, ale je ňou, naopak, zasiahnutá. Navyše ide o paušálnu majetkovú daň, ktorú by spoločnosť musela platiť, bez ohľadu na jej skutočné výsledky,

Očakávaný výnos navrhovanej dane je podľa dôvodovej správy v roku 2022 viac ako 92 miliónov eur,  v rokoch 2023 až 2025 až viac ako 126 miliónov eur ročne, čo zodpovedá takmer polovici dosiahnutého zisku firmy Eustream z posledného účtovného obdobia. Spoločnosť upozornila, že v niektorých scenároch by ju dokonca štát mohol poslať do finančnej straty.

Kriticky k tejto dani sa vyjadruje aj minister hospodárstva Karel Hirman. „Rozhodnutie o zavedení mimoriadnej dane pre operátora našej tranzitnej plynovodnej siete – spoločnosť Eustream – nie je štandardným opatrením mimoriadneho zdanenia energetických podnikov, aké sa v súčasnosti uplatňujú v Európskej únii. Preto takéto neuvážené rozhodnutie nielenže môže fatálne postihnúť finančnú situáciu spoločnosti, ale následne značne i ohroziť prepravu plynu cez Slovensko,“ spresňuje.