WA 18 archív Augsburg - Na archívnej snímke z 27. mája 2021 eurová minca leží na stole v nemeckom meste Augsburg.  Spoločná európska mena po krátkej stabilizácii pokračuje v oslabovaní. Jej kurz v utorok ráno 23. augusta 2022 padol na nové takmer 20-ročné minimum. Dôvodom sú obavy týkajúce sa dodávok energií a rastu ekonomiky v eurozóne. Ďalším faktorom je posilňovanie dolára.FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 27.05.2021, Bayern, ugsburg: Eine Ein-Euro-Münze liegt auf einem Tisch.
Finanzexperten erwarten e
Zdroj: TASR/DPA

Viac peňazí štátu cez daň z regulovaných odvetví

Štát má poloprázdnu spoločnú kasu, treba ju naplniť. Parlament presunul až na januárovú schôdzu návrh Milana Vetráka (OĽaNO) o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Tento návrh predložil na rokovanie ešte v októbri 2022. Navrhuje zvýšiť sadzbu odvodu pre regulovanú osobu o takmer 38 percent, z 0,00726 na 0,01. Tiež chce rozšíriť rozsah regulovaných osôb o subjekty, ktoré majú oprávnenie na výkon činnosti vo finančnej oblasti, v oblasti vysielania a retransmisie a výberu diaľničného mýta.

Dôvodom návrhu je vraj zmierniť značné hospodárske škody, ktoré vznikajú v dôsledku nepredvídateľných okolností spôsobených pandémiou koronavírusu a vojnovým konfliktom na Ukrajine. To, čo politici vítajú, vnímajú podnikatelia inak. 

Ako hovorí pre TREND Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), zavádzanie špeciálnych daní, osobitných odvodov či rôznych iných sektorových zdanení jednoznačne kriví prostredie. „Tam patrí aj návrh zákona na rozšírenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach. Pritom tie by sa mali úplne zrušiť, keďže negatívne vplývajú na celý trh,“ spresňuje.