„Ľudia si dokážu svoju kariéru ničiť naozaj vynaliezavo a vytrvalo. Mnohí sú dokonca vynaliezavejší a vytrvalejší v jej ničení než v jej budovaní,“ poukazuje Katarína Zemanová z portálu Kariera.sk.

1. Životopis ako čínsky telefónny zoznam

V minulosti platilo a stále aj platí, že na to, aby si človek vybudoval solídnu kariéru, treba určitý čas. „Hneď ako vidím životopis, v ktorom kandidát mení prácu každé 2 – 3 roky, mám signál, že niečo nie je v poriadku,“ vysvetľuje Mariana Turanová z Target Executive Search.

Samozrejme, sú situácie, kedy človek napríklad pracoval 10 – 12 rokov pre jednu firmu a keď konečne urobil zmenu, nebol to dobrý krok. „Teda môže sa stať, že v životopise sú jedna alebo dve takéto odbočenia, ale pred nimi alebo za nimi musí nasledovať dlhšie stabilnejšie obdobie, inak by som odporučila ‚ruky preč‘ od tohto kandidáta,“ dodáva ďalej.

2. Lož má krátke nohy

Dlhý výpočet predchádzajúcich pozícií v životopise pôsobí podozrivo. Časté zmeny práce, pokiaľ nejde o čisto projektovú prácu, nevzbudzujú dôveru u zamestnávateľov. Zamlčiavať však minulých zamestnávateľov tiež nie je východiskom, náhoda môže byť nepredvídateľná.

„Videla som tiež prípady, kde kandidát zámerne vynechal niektoré zamestnania zo svojho životopisu, ale na pohovore u klienta akurát sedel vo výberovej komisii niekto, kto na sto percent vedel, že tento kandidát pracoval vo firme XY. Zamlčiavať takisto nie je profesionálne,“ upozorňuje M. Turanová.

3. Byť v „správnom“ čase so „správnym“ názorom

Zničenie kariéry je veľmi definitívny pojem, poukazuje Ľubomír Dranga zo spoločnosti Appel Counselling. „V pozícii štátneho zamestnanca alebo politika je to veľmi viditeľný stav, kedy ‚nepridanie sa na tú správnu stranu‘ spôsobí, že dlho budovaná kariéra je preč.“

Dôležitým faktorom je aj vhodné načasovanie. „Spomínam si ešte na nedávnu minulosť, kedy sa vedecký pracovník nemohol stať vedúcim, lebo nebol v strane. Keď sa nakoniec rozhodol urobiť tento krok, písal sa rok 1989. V najbližších voľbách ho znova nezvolili, lebo do vedúcich funkcií sa volili v tom čase len nestraníci,“ uvádza príklad Ľ. Dranga.

4. Ťahanie medových motúzov

Pohovory bývajú zradným miestom, kde predčasne vyhasína viacero nádejných karieristov. „Nedávno som absolvovala pohovor, pri ktorom kandidát začal svoju prezentáciu so spŕškou negatívnych informácií a existujúcom zamestnávateľovi,“ hovorí M. Turanová. Takíto kandidáti sa rýchlo dostávajú mimo hry.

Podobne to býva aj so sebavedomými uchádzačmi, ktorí potenciálnym zamestnávateľom sľubujú v rámci ich prijatia významné výhody. Najčastejšie súvisia s tým, že kandidát vie so sebou priviesť všetkých svojich klientov či dokonca kolegov do novej firmy, ide však o veľmi zradnú taktiku s nevyspytateľným efektom.

5. Kolegovia vs. šéf

Dôležité je uvedomiť si kariérny cieľ, priority, a podľa toho postupovať, zdôrazňuje Ľ. Dranga. „Kariéra sa často zničí zlým vzťahom so svojím nadriadeným alebo majiteľom firmy a tento vzťah a dôvera je takisto veľká a dlhodobá práca.“

Pracovník rovnako často stojí pred rozhodnutím, či byť lojálny ku kolegom alebo k šéfovi. „Odporúčam byť lojálny k šéfovi, on rozhoduje o vašej najbližšej budúcnosti. Neznamená to však, že sa máte stať donášačom. Je potrebné rozlišovať, ktoré kroky kolegov sú náhodné omyly a prešľapy a ktorú sú také, ktoré zámerne poškodzujú celú firmu, a teda aj vás,“ upozorňuje.

6. Firemné mimikry

Pokiaľ sa zamestnanec ani po zahrievacích týždňoch a mesiacoch neadaptuje na tamojšie pracovné prostredie, nevytvorí si vzťahy a nedokáže sa stotožniť s firemnou kultúrou, netreba sa s ničením kariéry príliš obťažovať, zničí sa totižto prirodzenou cestou.

Ignorovaním kolegov, interných predpisov, firemnej „módy“ a osamelým potulovaním sa po kanceláriách ako bezprizorný odpadlík si zamestnanec ani nestihne vybudovať žiadnu kariéru, aby ju mohol následne aj zničiť.

7. Vypnúť súkromné nastavenia na internete

Spôsobov, ako si zlikvidovať kariéru a napredovať v samodeštrukčnom snažení, existuje nekonečné množstvo, myslí si K. Zemanová. Napríklad internet je nevyčerpateľným zdrojom flákania sa v práci a prokrastinačných aktivít. Od čítania receptov a článkov, cez hranie hier, prezeranie rôznych kanálov na YouTube, chatovanie až po sledovanie seriálov. Veľmi efektívnym spôsobom sú sociálne siete.

„Nezabudnite, v prvom rade treba zrušiť akékoľvek nastavenia súkromia, následne na sociálne siete postovať úplne všetko, predovšetkým selfie fotky zo žúrok, ideálne tie po polnoci. Duck faces uberú na príťažlivosti fyzickej i mentálnej, a to sa pri likvidácii vlastnej kariéry ráta,“ dodáva.

8. Xenofóbne a homofóbne statusy

„Ak ste rasista, šovinista, narcista, homofób, xenofób a nemienite na svojom postoji nič meniť, dajte to na sociálnych sieťach najavo naplno a často, čím vyhranenejší a explicitnejšie podaný postoj, tým lepšie,“ hovorí s iróniou K. Zemanová s tým, že okrem Facebooku treba byť aktívny aj na LinkedIn.

„Vygoogliť sa dá všetko, každá fotografia, komentár, nadávka, video... Takže ak si chcete byť istí, že vaša kariéra neporastie, komentujte nepretržite a všetko, ideálne v pracovnej dobe, nech to každý vidí,“ dodáva ďalej.

O tom, že zverejnené statusy môžu posunúť kariéru neželaným smerom, sa presvedčila teraz už bývalá moderátorka RTVS.

9. Kto nič nespraví, nič nepokazí

Úplne najjednoduchšie, ako si pokaziť kariéru, je využiť vlastný strach a pohodlnosť. „Nemusíte robiť nič, stačí sa báť urobiť čokoľvek. Ak to skombinujete so závisťou, drogami či alkoholom, koniec je už naozaj blízko,“ dodáva K. Zemanová.