Odmeňovanie zamestnancov pri výkone práce vo  verejnom záujme upravuje zákon č. 553/2003 Z.z.

„Pre oblasť odmeňovania pri výkone práce vo verejnej službe je pôsobenie Zákonníka práce vylúčené, rovnako ako zmluvný princíp založený na dohode mzdových podmienok v pracovnej zmluve medzi zamestnávateľom a zamestnancom,“ vysvetlila odborníčka na pracovné právo Jana Raýman zo spoločnosti Pracovné právo/HR. 

V súlade s ust.  § 16 vyššie uvedeného zákona upravujúceho odmeňovanie výkonu práce vo verejnej službe zamestnancovi patrí za hodinu práce v noci príplatok v sume 25 % hodinovej sadzby funkčného platu, najmenej však príplatok rovnajúci sa sume ustanovenej podľa § 123 ods. 1 Zákonníka práce.

Od 1. mája 2018 do 30. apríla 2019 platí, že v súlade s § 123 ods. 1 Zákonníka práce mzda  a mzdové zvýhodnenie za každú hodinu nočnej práce najmenej v sume 30 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu. Od 1. mája 2019 sa príplatok zvýši najmenej na 40% minimálnej mzdy v eurách za každú hodinu nočnej práce.

Rovnako tak v súlade s ust. § 17  zákona zamestnancovi patrí za hodinu práce v sobotu alebo v nedeľu príplatok v sume 30 % hodinovej sadzby funkčného platu, najmenej však príplatok rovnajúci sa sume ustanovenej podľa § 122a ods. 1 a § 122b ods. 1 Zákonníka práce.

Od 1. mája 2018 do 30. apríla 2019 platí, že mzda a mzdové zvýhodnenie za každú hodinu práce v sobotu najmenej v sume 25 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu a mzda a mzdové zvýhodnenie za každú hodinu práce v nedeľu  najmenej v sume 50 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

Príplatok za prácu v noci ako aj príplatok za prácu v sobotu a nedeľu patrili zamestnancovi vykonávajúcemu práce vo verejnom záujme aj pred 1. májom 2018, teda pred účinnosťou zákona č. 63/2018 Z.z., ktorým sa menil  Zákonník práce aj v zmysle že do podnikateľskej sféry boli zavedené nové druhy príplatkov za prácu v sobotu a v nedeľu. Zmenou od 1. mája 2018 je, že príplatky za prácu v noci a za prácu v sobotu a nedeľu nesmú byť nižšie ako stanovuje Zákonník práce. Pri práci v noci je to v súčasnosti minimálne 0,82 eura za hodinu,  pri práci v sobotu 0,69 za hodinu a pri práci v nedeľu je to 1,38 eura za hodinu.

„Postup zamestnávateľa je teda správny za podmienky, že výška spomínaných príplatkov vyplácaná podľa zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme nie je nižšia ako minimálna výška príplatkov stanovených v Zákonníku práce,“ vysvetľuje J. Raýman.

Dodala, že bez znalosti podrobnejšieho rozvrhu pracovného času na dlhšie obdobie sa nedá hovoriť o tom, či došlo na pracovisku našej čitateľky k porušeniu pracovnoprávnych predpisov.

„Dovolím si však upozorniť, že je na zamestnancovi,  či si za prácu nadčas vyberie čerpanie náhradného voľna alebo si ho dá preplatiť,“ hovorí J. Raýman.

Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na termíne čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná. Ak si naša čitateľka myslí, že jej zamestnávateľ porušuje pracovnoprávne predpisy, mala by ho osloviť, prípadne by sa mala obrátiť na zástupcov zamestnancov alebo príslušný inšpektorát práce.