Ten, kto čakal na pokles cien nehnuteľností, dočkal sa. Realitné kancelárie ponúkajú o niečo nižšie ceny ako vlani v tomto čase, aj keď o dramatickom poklese nemožno hovoriť. Podľa portálu nehnuteľnosti.sk v poslednom štvrťroku vlaňajška bol medzikvartálny pokles až do úrovne sedem percent.

Možno očakávať, že pomyselné nožnice medzi cenami a starých bytov sa budú ešte viac roztvárať. Dopyt vzrastie najmä po prenájmoch, kde možno rátať so zdražením v rozmedzí 10 až 15 percent.  Ďalšie prognózy naznačujú jasné trendy.

Hoci realitný trh v posledných mesiacoch mrzne, uvidíme rastúcu ponuku nehnuteľností na predaj, zamýšľa sa  Peter Porubský, senior PR manažér portálu nehnuteľnosti.sk. Tento trend zaznamenávajú už približne od mája minulého roka.

 

„Ponuka sa zvýšila o približne 10 až 20 percent v závislosti od lokality a typu nehnuteľnosti. Inzeráty zostávajú v ponuke dlhšie ako v minulých rokoch. Kým donedávna to bolo niekoľko dní, teraz to môže byť aj viac týždňov,“ dodáva pre TREND P. Porubský.

Po niekoľkých rokoch sa kupujúcim starších bytov opäť otvára priestor na diskusiu o cene. Kto totiž bude chcieť v nasledujúcom polroku predať, bude musieť ísť s cenou dole.  Podobné trendy badať aj v Česku.

„Niektoré nehnuteľnosti v niektorých lokalitách zlacneli o viac ako 10 percent. Pokiaľ sa však pozrieme na trh ako celok, tak ceny nehnuteľností poklesli len veľmi mierne,“ konštatuje Jiří Sýkora, hypotekárny analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select pre portál E15.

Scenáre o dramatickom prepade cien nehnuteľností sa teda zatiaľ na slovenskom i českom trhu nenapĺňajú. Horšie scenáre vidieť v niektorých európskych štátoch. Najväčšie cenové prepady zaznamenalo Švédsko, kde napríklad ceny domov a bytov spadli z rekordných hodnôt od marca 2022 o 17 percent.

Agentúra Bloomberg spresnila, že v najväčšej zo škandinávskych krajín sa rast sadzieb prejavil na cene nehnuteľností rýchlejšie ako inde, pretože väčšina tamojších hypoték má krátkodobú fixáciu. Trh rezidenčných nehnuteľností sa prepadol vlani medziročne v Nemecku, a to o 74 percent. Klesajúci záujem o nehnuteľnosti aktuálne evidujú aj vo Veľkej Británii, Írsku, Dánsku, Nórsku, Fínsku.

Čo možno čakať v najbližšom období na slovenskom či európskom trhu? A aké sú reálne očakávania? TREND sa na aktuálne trendy pozrel bližšie vo fotostory: