Na čo nemáme v rodine financie, to nepotrebujeme. Odteraz budeme nakupovať vo väčšom v akciách či výpredajoch najmä zlacnené potraviny. Obmedzíme nákup odevov a iných životne nepotrebných spotrebných vecí.
Na dovolenku pôjdeme len na pár dní do lacného penziónu či k rodine, aby sme ušetrili na ubytovaní či stravovaní v reštauráciách, ktoré často riadne zdvihli ceny. Takto nejako môžu vyzerať budúce týždne či mesiace pre Slovákov, ktorí začínajú mať kvôli vysokej inflácii, rekordnej dražobe a nízkym platom poriadne hlboko do vrecka. Kde budú teda ľudia najčastejšie šetriť?
„Slováci si v prípade výpadku príjmov najčastejšie odoprú nákupy, služby a zážitky, ktoré nie sú nevyhnutné. Zároveň je dôležité zistenie, že len minimálny podiel respondentov by svoju nepriaznivú finančnú situáciu riešil pôžičkou od rodiny, priateľov alebo finančných inštitúcií,“ povedala generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová o zisteniach z najnovšieho prieskumu.
Inflačný džin sa derie von z fľaše. Európski bankári otáčajú kormidlo, chcú zdražiť peniaze
Väčšia finančná záťaž, a tým pádom aj výraznejší tlak na domáce rozpočty, núti už v súčasnosti mnohé domácnosti pri nakupovaní hľadať aj lacnejšie alternatívy.
„Ukázalo sa, že až ôsmi z desiatich respondentov sa momentálne viac ako predtým zameriavajú na nákup výrobkov a tovaru, ktorý v obchodoch či v e-shopoch ponúkanú v nejakej zľave alebo v akcii. Na druhej strane je aj pätina ľudí, ktorí sa pre súčasnú infláciu pri nakupovaní zľavami neriadia,“ približuje aktuálne zistenia analytik trhu zo spoločnosti Home Credit, Jaroslav Ondrušek.
Na čom budú Slováci najčastejšie šetriť a na čom naopak nie? Ktoré tovary či služby budú vyhľadávať v najbližších týždňoch? TREND zisťoval viac. Najnovšie zistenia si môžete pozrieť vo fotostory.