Zamestnávateľ pri uzatvorení pracovnej zmluvy už nesmie so zamestnancom dohodnúť základnú zložku mzdy v nižšej sume, ako zverejnil v ponuke zamestnania. Zmenu zavádzajú novely Zákona o službách zamestnanosti a Zákonníka práce.
Osvojený návrh
Zverejňovanie platov v pracovných inzerátoch pred rokom navrhli poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál. Poslanci sa inšpirovali rakúskou legislatívou. Minister práce Ján Richter ich návrh oprášil a presadil jeho schválenie v parlamente. Rezort práce pri predkladaní návrhu argumentoval vyššou transparentnosťou, lepšou informovanosťou záujemcov o prácu či prirodzeným tlakom na rast miezd.
Zamestnávatelia považujú opatrenie za populistické a zavádzajúce. Vopred stanoviť mzdu môže zamestnávateľ len pri niektorých pracovných pozíciách, najmä pri manuálnej, úkolovej práci. Pri duševnej práci je nastavenie jedného mzdového limitu problematické. Informácia o základnej mzde môže napokon uchádzačov o pozíciu odradiť. Zmena tiež môže zúžiť priestor na individuálnu dohodu o plate.
„Povinnosť zamestnávateľa uvádzať pri zverejňovaní ponuky zamestnania aj sumu základnej zložky mzdy považujem za zvýšenie administratívnej záťaže zamestnávateľov, ale aj za sťaženie dodržiavania povinnosti mlčanlivosti o mzde, často zakotvenú v interných predpisoch zamestnávateľa,“ zhodnotila zmenu odborníčka na pracovné právo Jana Raýman zo spoločnosti Pracovné právo/HR.
Novela výrazne zasiahne do personálnej politiky firiem a napokon neprinesie väčšiu transparentnosť. Tvrdia to zástupcovia portálu Profesia.sk.
Za 1. štvrťrok 2018 bola akákoľvek mzdová informácia uverejnená vo vyše 27 percentách pracovných inzerátov na portáli Profesia.sk. Počet pracovných pozícií v poslednom období rástol, čo spôsobilo jednoduchšie možnosti zamestnať sa. Podľa Profesie sú zamestnávatelia oproti uchádzačom často v nevýhode, keďže nezamestnanosť je na historickom minime. Firmy sa tak snažia motivovať ľudí, aby zareagovali na ich inzerát novými spôsobmi. Jedným z nich je aj uverejňovanie mzdy v inzerátoch.
Vo všeobecnosti sa na Slovensku poukazuje na to, že na inzerát, v ktorom sú mzdové informácie, zareaguje viac ľudí. Podľa portálu na ponuku bez platu zareagovalo v 1. štvrťroku 2018 v priemere 15 uchádzačov, na inzerát práce, ktorý mzdu obsahoval, zareagovalo v priemere viac ako 16 uchádzačov. Zvýšený počet reakcií možno vidieť najmä pri tých inzerátoch, v ktorých zamestnávatelia uvádzajú nadpriemernú mzdu.
Podľa Profesie existujú aj odvetvia, na ktoré malo doposiaľ zverejňovanie platov negatívne účinky. Problémom môže byť najmä pre tie odvetvia, ktoré sú známe nízkymi platmi. Niektorí menší podnikatelia sa však snažia prilákať ľudí aj poskytnutím iných nefinančných benefitov, keďže plat zatiaľ zvýšiť nevedia. Pre väčšinu uchádzačov sa však po novele môže stať najdôležitejším aspektom v inzeráte práve plat.
Základná mzda
Zamestnávateľ od mája pri uzatvorení pracovnej zmluvy nesmie so zamestnancom dohodnúť nižšiu základnú zložku mzdy, ako je suma, ktorú zverejnil v ponuke zamestnania. V novele sa neuvádza, či majú zamestnávatelia v inzerátoch uvádzať hodinovú, týždňovú alebo mesačnú mzdu.
Do základnej zložky mzdy nebudú zarátané príplatky za nočnú prácu, nadčasy, práca vo sviatok, odmeny alebo prémie. Pritom tieto variabilné zložky mzdy môžu hrať významnú rolu v celkovej výške mzdy, preto ani povinne zverejnená základná zložka nemusí povedať nič o tom, koľko v skutočnosti zarobíte.
Uvádzanie základnej zložky mzdy taktiež neplatí pre všetkých. Novela sa nevzťahuje na verejnú správu, kde sa platy aj tak odvíjajú podľa stanovených tabuliek, a na prácu v zahraničí. Ak teda bude na Slovensku firma uvádzať pracovnú ponuku, ktorá počíta s náplňou práce v zahraničí, uvádzanie základnej zložky mzdy sa na ňu nevzťahuje.
Novela zákona sa týka:
- všetkých firiem, ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
- všetkých firiem, ktoré zamestnávajú zamestnancov na základe Zákonníka práce a Zákona o službách zamestnanosti.
Nevzťahuje sa na:
- pracovné ponuky do štátnej služby (školstvo, úrady, polícia, ...), teda rezorty, ktoré sa riadia pri zamestnávaní iným, špecifickým zákonom,
- firmy so sídlom v zahraničí, ktoré hľadajú zamestnancov mimo Slovenska.
Čo sa zmení?
Zákon o službách zamestnanosti 5/2014 Z. z. upravuje zmeny týkajúce sa povinného uverejňovania základnej zložky platu pri pracovných ponukách.
- 62 ods. 2 na konci dopĺňa vetou: „Zamestnávateľ je pri zverejňovaní ponuky zamestnania povinný uvádzať sumu základnej zložky mzdy.“
Zákonník práce č. 311/2001 Z. z.
- 41 sa dopĺňa odsekom 10: „Zamestnávateľ pri uzatvorení pracovnej zmluvy nesmie so zamestnancom dohodnúť základnú zložku mzdy v nižšej sume, ako je suma základnej zložky mzdy, ktorú zverejnil v ponuke zamestnania podľa osobitného predpisu.“
Za nedodržanie zákona hrozia sankcie do výšky 33 193,91 eura pre zamestnávateľa.
Prameň: Profesia.sk