Tento rok bude na pracovnom trhu rušný. Firmy požadujú od zamestnancov vyšší výkon, tí zasa žiadajú vyššie mzdy. To sa týka aj uchádzačov o zamestnanie, ktorých, navyše, zaujímajú aj rôzne benefity. Karty mieša vysoká inflácia, ktorá za marec predstavovala 14,8 percenta, pričom platy sa tak rýchlo dvíhajú málokomu.

Slováci to cítia vo svojich peňaženkách, ktoré sa stenčujú. Ako hovorí pre TREND Katarína Tešla, manažérka PR komunikácie pracovného portálu Kariéra.sk, firmy v súčasnej situácii nestíhajú reflektovať mzdové nároky zamestnancov a uchádzačov o pracovné miesta. Viaceré sa to snažia kompenzovať benefitmi.

„Niekoľko firiem počas predchádzajúceho obdobia krízy úplne obmedzilo poskytovanie benefitov, či už finančných alebo nefinančných. V súčasnej situácii sa však firmy pri nábore nových zamestnancov snažia vyrovnať rozdiel medzi očakávanou mzdou a reálnym platom aspoň poskytovaním benefitov,“ poznamenáva. 

Rovnako to vníma aj ďalšia odborníčka. Napriek ťažkej ekonomickej situácii, ktorej firmy čelia, nemôžu si dovoliť ubrať z benefitov, potvrdzuje pre TREND Zuzana Rumiz, generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko. „Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily je čoraz významnejším problémom. Akékoľvek krátenie ponúkaných benefitov by pre firmu znamenalo nižšiu konkurencieschopnosť na pracovnom trhu a zvýšenie fluktuácie zamestnancov,“ dodáva.

Len poskytovaním stravných lístkov, ktoré napokon vyplýva zo zákona, a prácou v príjemnom prostredí firmy už medzi uchádzačmi príliš nezabodujú. Ich nároky sa zvyšujú. Veľmi závisí od toho, v akej sfére kto pracuje. Napríklad pri zamestnancoch vo výrobe prevládajú finančné benefity, príplatky či bonusy, v IT oblasti pracovníkov zasa zaujmú aj work-life balance benefity.

TREND sa na niektoré obľúbené benefity pozrel bližšie.  

1. Okrem mzdy aj finančné benefity

Dať niekomu menší plat a dorovnať to bonusmi nemusí byť pre firmy dobrá stratégia. Až pre 83 percent Slovákov je podľa pracovného portálu Profesia pri hľadaní práce najdôležitejšia výška ponúkanej základnej mzdy. Podľa Štatistického úradu SR bola vlani priemerná hrubá mesačná mzda na Slovensku 1 304 eur. Smutným zistením podľa agentúry Grafton je, že ponuka zamestnávateľov sa stále nestretáva s preferenciami zamestnancov. Citeľne sa to ukazuje najmä v oblasti finančných benefitov.

„U viac než 20 percent zamestnancov inflácia totiž spôsobila nielen výrazný tlak na rast miezd, ale aj na podporu formou finančných bonusov. Tie sú, bohužiaľ, zároveň aj oblasťou, kde je medzi ponukou a dopytom najväčšia priepasť,“ hovorí Martin Malo, riaditeľ agentúry Grafton a Gi Group. Medzi najdôležitejšie nedostatkové benefity patria dorovnávanie mzdy pri pracovnej neschopnosti, 13. či 14. plat, ale aj príspevok na dovolenku a vianočné alebo iné nevýkonové odmeny.

2. Zdraviu prospešné benefity

Zdravý životný štýl je momentálne „in“, a preto dostáva čoraz viac priestoru aj na pracoviskách. Populárne sú aj príspevky na regeneračné a relaxačné aktivity, zdravotné pripoistenie, preplatenie športových aktivít, nadštandardná zdravotná starostlivosť či welness benefity. Stále viac zamestnancov má na pracovisku tiež nejakú formu podpory v oblasti duševného zdravia, prezrádza Nikola Richterová, PR manažérka portálu Profesia.sk.

Často poskytovaným benefitom je takzvaný sick days, teda platené voľno na zotavenie. Pokiaľ sa zamestnanec necíti dobre, môže zostať doma bez toho, aby musel do práce nosiť potvrdenie od lekára.

3. Prorodinné benefity

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa