V mnohých krajinách je značnou súčasťou profesií práve kancelárska práca. Podľa štatistík spravodajského portálu The Guardian napríklad vo Veľkej Británii sektory súvisiace s kancelárskou prácou zodpovedajú za tri štvrtiny z celkového HDP krajiny. Z tohto dôvodu britské noviny zdôrazňujú, že podpora inovácií a návrhov na optimalizáciu kancelárií by bola viac než prínosná.
Bez stolov a stoličiek
Dizajn kancelárií sa kedysi sústredil na to, ako sa z výťahu čo najrýchlejšie dostať k pracovnému stolu, podotkol anglický architekt Simon Allford s tým, že v poslednom desaťročí sa v oblasti pracovísk zmenilo mnohé.
Roland Rietveld z holandského štúdia RAAAF vypracoval návrh pracovného prostredia, kde by sa nenachádzali žiadne stoly ani stoličky. Nedávno v spolupráci s výtvarníčkou Barbarou Visser predstavil výstavu v Amsterdame s názvom „The End of Sitting“, ktorá má ukázať alternatívu k tradičným kanceláriám s nábytkom, uvádza americký magazín Wired.
Výstava pracoviska The End of Sitting holandského dizajnéra Rolanda Rietvelda Zdroj: www.raaaf.nl
Dizajnér sa svojím konceptom snažil ľuďom ponúknuť možnosť pohodlnejšieho státia, počas ktorého možno aj pracovať. V rámci vývoja autori preto podrobne študovali držanie tela, aby zistili, ktoré postoje sú pre človeka príjemné a ktoré sú príjemné len teoreticky.
Ich výsledok, ktorý čiastočne pripomína bludisko, poskytuje neobmedzené množstvo plôch na naklonené státie pre ľudí akejkoľvek výšky. V priestoroch sa nenachádzajú žiadne pevne uložené stoly, ktoré by zamestnancom bránili v aktívnom pohybe. Medzi prvými, kto si mohli nekonvenčnú kanceláriu vyskúšať, boli najmä študenti psychológie, spisovatelia, dizajnéri a umelci.
R. Rietveld však upozorňuje, že ide o umelecký experiment, ktorého hlavným cieľom je poukázať na iný spôsob myslenia. Na otázky praktického typu, ako by v takýchto priestoroch bez lavíc a konferenčných miestností prebiehali napríklad firemné schôdzky a kde by sa dala položiť šálka s kávou, odpovede nemá.
Hoci ide o čiastočne výstredný návrh, viacerí dizajnéri s ohľadom na vedecké štúdie už dávnejšie začali vytvárať modely stolov, na ktorých sa pracuje postojačky, napríklad aj s použitím bežiaceho pása. O tom, že nadmerné sedenie skracuje život a že práca v stoji by robila človeka zdravším a šťastnejším, ste sa na TREND.sk už dočítať mohli.
Kancelárska anarchia
Obmedzený prístup k pracovným stolom a stoličkám ponúka aj koncepcia nazývaná „hot-desking“, kedy takmer žiadny zamestnanec nemá priradený svoj vlastný stôl a môže každý deň sedieť na inom mieste.
Myšlienka vychádza z teórie, že takáto pružná zostava stolov podporuje mobilitu a „optimalizuje pracovný priestor spoločnosti“, tvrdí portál Quartz. Vychádza sa však z predpokladu, že na úkor stolov vznikne viac spoločných priestorov, kde môžu zamestnanci spolupracovať.
Hoci so systémom nepriradených stolov úspešne experimentuje už viacero zahraničných spoločností, podľa portálu BBC, ktorý sa takisto pokúsil o tento anarchický režim v jednej zo svojich pobočiek, ide o nápaditú teóriu, ktorá ale v praxi nefunguje.
Boj o sedenie
Predstavte si pracovisko, v ktorom oficiálne pracuje 5 600 ľudí, ale nájdete v nej len 3 500 nepriradených stolov a miest. Čo sa stane, keď všetci prídu do práce súčasne?
Viacerí zamestnanci spravodajskej spoločnosti sa sťažovali, že ak prídu do práce po 9:30, nemajú takmer žiadnu šancu získať pracovný stôl, s výnimkou piatka. Začínať deň s tým, že si človek nemôže v práci nájsť svoje vlastné miesto, podľa viacerých pridáva na strese.
Spoločnosť berúc do úvahy tento problém zriadila na každom poschodí 12 stolov, ktoré nie sú určené na celodenné používanie, ale na núdzové prípady, kedy zamestnanec potrebuje napríklad zapojiť notebook. Tieto miesta však niekoľkí zamestnanci premenili na svoje pravidelné pracoviská. Ako dodáva oblastný riaditeľ pobočky, v spoločnosti existujú ďalšie plochy na sedenie, ktoré sa výstižne nazývajú „podlahové miesta“.
Keď už si niekto nájde svoje miesto, zvykne si na hornú časť monitora prilepiť svoju menovku, čím nepriamo miesto vyhlasuje za svoje vlastné, upozorňuje na ďalšie negatívum jeden zo zamestnancov spoločnosti. Ľudia sa podľa neho správajú teritoriálne. Ďalší zamestnanci majú rovnako problém s hygienickými podmienkami, ktoré pri takomto zdieľaní stolov nemusia byť ideálne.
Zamestnanci aj v prípade úspešného adaptovania sa na systém „hot-desking“ majú tendenciu sedieť na rovnakom stole väčšinu dní, aj keď technicky nejde o ich priestor, tvrdí Karyn Likerman zo spoločnosti Citigroup pre portál Quartz.
Nekonečný stôl
Odlišný prístup k rovnakému problému si zvolila internetová reklamná spoločnosť Barbarian Group. Architekt Clive Wilkinson, ktorý sa podieľal aj na kanceláriách Googlu, navrhol pre firmu jedinečný stôl, na ktorom môžu súčasne pracovať všetci 125 zamestnanci firmy.
Kancelária spoločnosti Barbarian Group s 335-metrovým stolom Zdroj: www.clivewilkinson.com
Približne 335-metrový stôl zdanlivo nemá konca, pretože sa kľukatí naprieč celou otvorenou kanceláriou na ploche približne 7-tisíc metrov štvorcových a vytvára uzavretú slučku, prezradil v rozhovore pre americký denník The New York Times. Stôl vyrobený z preglejky a drevovláknitej dosky má hodnotu 300-tisíc amerických dolárov.
Stôl má podľa architekta podporovať súdržnosť zamestnancov a zároveň dodať kancelárii väčšiu flexibilitu. Otvorená štruktúra kancelárie, ktorá vznikla vďaka stolu, jednoducho rieši aj prípadný nábor nových zamestnancov, kedy namiesto plánovania nových priestorov a kójí stačí k stolu prisunúť len ďalšiu stoličku, dodáva C. Wilkinson.