Prudký rast cien energií, oslabenie dopytu zákazníkov, ale i nedostatok financií v ťažkých časoch. To sú najväčšie výzvy, pred ktorými v tomto roku stoja aj slovenské firmy. Dôvodov na obavy je viac.

Podľa svetového poskytovateľa poistenia pohľadávok Coface narastie v ďalších mesiacoch riziko insolvencií. „Obdobia poznačené sprísnením finančných podmienok majú takmer vždy vplyv na pohľadávky. A to najmä vtedy, ak sú spojené s ďalšími faktormi, ktoré zaťažujú ziskovosť firiem, ako je to v prípade prudkého nárastu alebo pretrvávajúcej vysokej úrovne cien vstupov a komodít, najmä energií a v budúcnosti aj miezd,“ upozorňuje generálny riaditeľ Coface Slovenská republika a Česko Ján Čarný.

Centrálne banky pod vplyvom Európskej centrálnej banky pred pár mesiacmi začali cyklus sprísňovania menovej politiky. Ten sa pravdepodobne skončí, až keď sa inflácia v eurozóne zníži k cieľovej hodnote dve percentá, hoci makroekonomickou daňou môže byť nová recesia.

Ťažké časy čakajú segmenty, ktoré už do tejto krízy vstupovali oslabené ako reštauračné či hotelové služby, prezrádza pre TREND Martin Musil, prezident Asociácie slovenských inkasných spoločností. Na optimizmus priestor podľa neho nie je, pretože aj ďalšie odvetvia, hlavne tie energeticky náročnejšie, môžu reálne čeliť problémom aj v ďalších mesiacoch.

Nemalým problémom jej aj vysoká inflácia, ktorá v marci na Slovensku medziročne vzrástla na 14,8 percenta a už dlho sa drží v dvojciferných číslach. Eva Sadovská, analytička Wood & Company, očakáva, že aj v ďalších mesiacoch budeme svedkami pomerne vysokej úrovne inflácie. Priemernú hodnotu inflácie za celý rok 2023 odhaduje momentálne mierne nad úrovňou 10 percent. „Na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo dvoch percent, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, tak môžeme v tomto roku určite zabudnúť,“ dodáva E. Sadovská.

Ako vylepšiť peňažné toky

Jedným z dôsledkov vysokej inflácie je silnejúca výzva, ako sa firmy vysporiadajú s požiadavkami zamestnancov na rast platov, ktorý im však zvýši náklady. Je zrejmé, že medzi jednotlivými krajinami a odvetviami budú zreteľné rozdiely. To však nie jediný problém. „Citeľne sa zvyšujú aj úrokové náklady a obmedzí sa prístup k bankovým úverom. Zároveň peňažné toky podnikov nie sú veľmi priaznivé, najmä v energeticky najnáročnejších oblastiach výrobného sektora,“ podotýka J. Čarný z Coface. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa