Verdikt uzavrel spor medzi francúzskou železničnou spoločnosťou SNFC a jej zamestnancom Ericom Libertom, ktorého súkromné ​​zložky vo firemnom počítači zamestnávateľ prehľadal. Podľa štrasburského súdu tým neporušil právo na súkromie.

Spoločnosť SNCF v jeho neprítomnosti v jeho služobnom počítači našla množstvo pornografického materiálu a tiež falošné dokumenty s oficiálnym logom štátneho podniku. Zamestnanec bol prepustený, proti čomu sa márne bránil na súdoch rôznych inštancií a teraz pohorel aj v Štrasburgu.

Muž podľa súdu prehľadané zložky neoznačil zreteľne ako súkromné, a jeho zamestnávateľ teda podľa francúzskych zákonov mal právo ich prehľadať.

Z rozsudku sa však nedá vyvodzovať, že by zamestnávatelia aj v iných krajinách mali automaticky právo prehľadávať firemné počítače, uviedol hovorca súdu. Rozhodujúce podľa neho je vždy to, aké pravidlá pre takéto prípady platia v jednotlivých krajinách na národnej úrovni.

Slovenský zákonník práce zakazuje zamestnávateľovi bezdôvodne kontrolovať zamestnancov na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa. Po viac či menej sofistikovaných metódach kontroly môže firma siahnuť len vtedy, ak na to existujú vážne dôvody spočívajúce v osobitnej povahe jej činností.