Trend investovania do spoločensky aj ekologicky zodpovedných firiem je viditeľný už niekoľko rokov. Potvrdzujú to aj čísla. V Európe aj v USA tečú do ESG fondov desiatky miliárd dolárov ročne.

Ekonómovia zhodne tvrdia, že sme len na začiatku záujmu o takýto druh investovania. Ak bude na trhu pribúdať viac ekologicky a sociálne zameraných korporácií, ktoré budú podporované vládami, tie by postupne na seba mohli nabaľovať ďalšie spoločnosti s podobných zameraním.

Riziká na obzore

Financial Times však upozorňujú, že ESG investovanie môže byť aj rizikové a menej výnosné ako to vykresľujú jeho propagátori. Britské noviny citujú Tariqa Fancyho, bývalého šéfa ESG investovania v spoločnosti BlackRock. Skúsený investor napríklad vyvracia vo svojej eseji viaceré mýty okolo ESG investovania. Napríklad o jeho vysokej výnosnosti či zelených prínosoch.

Komentátor Financial Times sa tiež pýta, či je lepšie investovať do automobilky Tesla, ktorej akcie sú asi v bubline, keďže sa obchodujú za tisícnásobky jej príjmov alebo radšej do ropnej firmy ExxonMobil, ktorá sľubuje stabilné šesťpercentné dividendy?

Crowdberry: Ako skupinové investovanie uchopili Slováci 2/5
Neprehliadnite

K trendu investovania do ESG fondov sa pridáva aj Slovenská sporiteľňa

Pre zelene cítiacich investorov je voľba jasná, ale pre investorov, ktorí majú radi stabilitu, je zaradenie ropnej firmy v portfóliu dobrá možnosť. Navyše, minoritný akcionári v Exxone nedávno pretlačili tvrdšie ESG ciele v manažmente.

Petr Šimčák, riaditeľ investícií Amundi Asset Managementu, vysvetľuje, že okolo ESG sa naozaj vytvoril mýtus, že to je zelené investovanie, ale to nie je celkom pravda. „ESG skóring je len jedna črepinka z celkovej valuácie firmy. Ak je firma drahá, veľmi zadlžená a málo profitabilná, tak je to zlá investícia, hoci môže byť zelená koľko chce,“ vysvetľuje.

Výnosy sa budú zvyšovať

Investor zvyčajne nechce mať len dobrý pocit, že jeho peniaze sú v zodpovednej firme, ale chce na nej aj zarobiť. Zatiaľ štatistiky ukazujú, že akcie zodpovedných spoločností sa výkonnosťou od tých nezodpovedných či „špinavých a zlých“ firiem príliš neodlišujú.

Nálepka ESG hodnotu firmám do roku 2014 skôr znižovala, posledných päť rokov je to naopak. Navyše, ESG portfólio sa bežne prekrýva s bežným investičným portfóliom. V budúcnosti však ESG nálepka dodá firmám určite konkurenčnú výhodu. Realita potom môže byť taká, že ESG fondy dokážu časom poraziť výkonnosťou iné investičné fondy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa