Brusel rozhodol, že Európa bude zelená a tomuto cieľu sa musia prispôsobiť všetky krajiny EÚ. Snaží sa tak konkurovať Číne a Spojeným štátom novou priemyselnou politikou, o ktorej predpokladá, že bude úspešná. Zelená transformácia má vraj spomaliť klimatickú zmenu.
Európska komisia (EK) chce do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov najmenej o 55 percent v porovnaní s hodnotami z roku 1990. Jedna vec sú zámery, druhé realita. A tá bude pre biznis pomerne tvrdá. Potrebné vyššie investície prinesú len jedno – väčšie zdražovanie v rôznych sektoroch ekonomiky.
Čoraz viac sa aj na Slovensku hovorí o dekarbonizácii výrobného procesu vo firmách. To pre ne bude znamenať obrovské výdavky bez priamej návratnosti. V princípe budú vyrábať to isté, len s nižšími emisiami CO2. Európska únia pritom produkuje len približne 10 percent celosvetových emisií CO2, čiže európske firmy nemožno považovať za hlavného znečisťovateľa a „tie najhoršie“, ktoré životné prostredie najviac poškodzujú. Európske zámery sú však nastavené jasne a Slovensko ich tiež musí plniť, keďže sa k tomu zaviazalo.
„Ministerstvo hospodárstva SR do konca augusta tohto roka predloží Európskej komisii návrh aktualizácie Integrovaného národného energetického a klimatického plánu (NECP) na roky 2021 – 2030. V ňom si Slovensko stanoví aj svoje ciele v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov do roku 2030,“ prezrádza pre TREND Mária Pavlusík, riaditeľka tlačového odboru rezortu hospodárstva.
Jednotlivé členské štáty majú určené podiely zníženia emisií skleníkových plynov podľa osobitných podmienok. „Slovensko v súčasnosti ročne vyprodukuje približne 35 mil. ton skleníkových plynov, z čoho vieme pri približnom dosiahnutí cieľa 55 percent redukcie do roku 2030 odbúrať ďalších vyše 6 mil. ton.
Podľa tzv. MAC krivky by náklady na takúto redukciu mohli predstavovať zhruba 3 mld. eur,“ dodáva M. Pavlusík. Ide o dolný odhad nákladov, s viacerými decentralizovanými opatreniami, ktoré môžu byť náročnejšie na implementáciu.
Potreba štrukturálnych zmien
Zníženie emisií CO2 znamená zníženie spotreby primárnych palív, a teda zníženie nákladov. Firmy na Slovensku dlhodobo investovali do efektívnejšieho využívania energií aj pred sprísňovaním dekarbonizačných cieľov. Dlhodobým nástrojom, motivujúcim na efektívnejšie využívanie energií, je napríklad systém klesajúceho počtu povoleniek, konštatuje pre TREND Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?