Najväčšia skupina respondentov (39 percent) preferuje obdobie tri až päť rokov u jedného zamestnávateľa. Dlhšia lojálnosť už taká atraktívna nie je.

Viac ako desať rokov v jednej firme by podľa prieskumu, kde odpovedalo 57 719 ľudí, z toho 10 450 Slovákov, zvládlo necelých 28 percent opýtaných. V jednej práci zostať celý život by si dokázalo predstaviť necelých deväť percent ľudí.

Aká je vernosť Slovákov

V rámci sledovaných krajín, ktoré zastupujú pracovnú silu napríklad z Česka, Maďarska, Chorvátska, Srbska, Litvy či Estónska, žijú najvernejší pracovníci vo Fínsku, v Slovinsku a v Poľsku. Tí sú ochotní pracovať v jednej firme aj dlhšie ako päť rokov.

Lojálnosť slovenských zamestnancov je o čosi menšia – vyše polovica opýtaných nepracuje v aktuálnej firme viac ako dva roky, podotýka portál Profesia.sk

Ako dlho pracujú Slováci v aktuálnej firme
Počet rokov Percento zamestnancov
Viac ako 15 rokov 4.8
10 až 15 rokov 7.9
6 až 9 rokov 11.9
3 až 5 rokov 21.5
1 až 2 roky 21.6
Menej ako rok 32.3
Zdroj: Profesia.sk

Situáciu spôsobila neustále sa zvyšujúca ponuka, ktorá výrazne prekonáva dopyt. Je viac práce ako dostupných ľudí. Najmä zamestnanci v Bratislavskom kraji sa o prácu prestávajú báť, dokonca si môžu vyberať, dodáva portál. Najmenšiu potrebu pravidelne meniť pracovné miesto majú v Nitrianskom kraji.

Najmenej stabilnými profesiami sú tie, ktoré súvisia s marketingom, reklamou, prekladateľstvom, médiami, právom či cestovným ruchom, podotýka portál ďalej. V týchto odvetviach platí, že 3 z 10 zamestnancov za posledný rok vymenili prácu. Naopak, najstabilnejšie pozície sa nachádzajú v odevnom priemysle, výrobe, strojárstve, ale aj v rámci vrcholového manažmentu.

Manažéri sú spokojní

Preferencie sa menia s dobou a najmä s nástupom novej generácie na trhu práce. Generácia Z, teda ľudia narodený od roku 1996 a viac, majú tendenciu častejšie striedať profesie, zvažovať kariérne výzvy a hľadať uplatnenie v iných firmách.

Fluktuáciu nad 30 percent možno evidovať pri vekových skupinách 15 až 19 rokov a 20 až 24 rokov, približuje Profesia.sk. Voľnosť tejto skupiny podporuje tiež fakt, že ide o ľudí, ktorí zatiaľ nemajú založenú vlastnú rodinu.

Časté striedanie práce a lojalita súvisia aj s kariérnym rastom vo firme. Zamestnanci na manažérskych pozíciách v nižšom, strednom a top manažmente vo vyššej miere pracujú pre jedného zamestnávateľa dlhšie ako päť rokov.

Títo ľudia sa obvykle museli na svoju úroveň v rámci spoločnosti prepracovať a manažérska práca im často poskytuje širšiu perspektívu a realizáciu v dlhšom horizonte. Ich pozícia takisto spravidla prináša atraktívny mix finančných a nefinančných benefitov.

Starí vs. noví

Takmer polovica respondentov (47 percent) si myslí, že zamestnanecká vernosť sa oplatí. Veria, že pracovníci to nakoniec pocítia po finančnej aj nefinančnej stránke. Konkrétne 30 percent ľudí si myslí, že zamestnanci odhodlaní pracovať pre jedného zamestnávateľa dostanú krajšiu výplatnú pásku.

Tretina ľudí však má opačný názor a je presvedčená, že noví zamestnanci majú často porovnateľné výhody ako zamestnanci, ktorí pracujú pre zamestnávateľa dlhšie. Myslia si, že po určitom čase sa rozdiely medzi služobne mladšími a staršími zamestnancami stierajú a lojálny zamestnanec pracujúci v spoločnosti dlhšie nemá žiadne výnimočné postavenie, ani čo sa týka peňazí či benefitov.

Za rozhodnutím zmeniť zamestnanie niekedy stoja aj maličkosti. Zámienku na odchod často poskytujú samotné firmy svojou atmosférou, internou či mzdovou politikou. Profesia.sk uvádza ako najčastejšie dôvody odchodu nízky plat, nemožnosť rozvíjať sa či zlé pracovné podmienky. Rovnako sa sťažujú aj na zlých šéfov a kolegov či málo voľného času.