Pri odovzdávaní rodinného majetku ďalšej generácii si každý majiteľ musí vedieť zodpovedať, či má nasledovať kontinuita alebo generovanie bohatstva, hovorí v rozhovore pre TREND americký finančník, investor a odborník na financovanie rodinných firiem R. Adam Smith.
Viac ako 30 rokov po revolúcii a prechode na kapitalizmus mnohé rodinné firmy na Slovensku riešia nástupníctvo a prechod na ďalšiu generáciu či transformáciu. Ako sa na to pozeráte?
Roky som študoval medzinárodné vzťahy a so záujmom sledujem vývoj slovenskej ekonomiky a ďalších rozvíjajúcich sa európskych krajín. Je povzbudzujúce byť svedkom rastu väčších podnikov, rodinných firiem a vzostupu podnikateľskej ekonomiky. Počas svojho pôsobenia v predstavenstvách rodinných spoločností som sa stretával s problémami nástupníctva a transformácie bez ohľadu na veľkosť či umiestnenie firmy. Z hľadiska transformácie vplývajú na ďalšie riadenie, vlastníctvo a dedičstvo viaceré prvky, ktorými sa musia rodinné firmy zaoberať.
Čo by v procese nemali podceniť?
Rodinné podniky musia rozlíšiť mäkšie prvky vo vlastníctve, v správe a dedičstve. Dedičstvo ako neoddeliteľnú súčasť každého rodinného podniku skúmam v diskusiách s odborníkmi vo Family Business Audiocaste. A odovzdanie rodinného majetku ďalšej generácii môže byť hlboko osobné alebo poháňané finančnými či emocionálnymi motiváciami. Je nevyhnutné, aby ďalší zámer jednoznačne zadefinoval a určil každý vlastník či partner rodinnej firmy. Musia si položiť otázku: Zameriame sa na kontinuitu alebo nás poháňa cieľ generovať bohatstvo? Výzvy medzi kontinuitou a monetizáciou sú zložité a odlišné.
Čo im radíte, ak sa chcú zamerať na kontinuitu?
Pre tých, ktorí kladú dôraz na kontinuitu, je kľúčová excelentnosť ľudského kapitálu, rovnako ako nastavenie predstavenstva a ďalšieho riadenia a správy firmy. Podnikanie sa musí vyvíjať ako prevádzkové aktívum, ktoré zahŕňa celý rad faktorov. A pre tých, ktorí sa prikláňajú k monetizácii, je kľúčová dôkladná príprava, ktorá si často vyžaduje ročný proces.
Aké sú najčastejšie možnosti prevodu majetku rodinnej firmy v USA a prečo?
V USA je prevod majetku rodinného podniku rozhodujúcim momentom. Majitelia si často vyberajú z niekoľkých možností. Pri každej zvažujú daňové dôsledky či ciele nástupníctva. Volia si medzi darovaním, trastmi, rodinnými komanditnými partnerstvami, priamym predajom či zamestnaneckým vlastníctvom, keď časť akcií vlastnia zamestnanci. Každá možnosť má svoje plusy a mínusy, musí byť šitá na mieru a prispôsobená okolnostiam rodiny, povahe podniku a požadovaným výsledkom prevodu. Vďaka úzkej spolupráci s poradcami možno zabezpečiť, že zvolená metóda bude v súlade s daňovou efektivitou a so širšími cieľmi rodiny.
- Možnosti prevodu majetku rodinného podniku v USA
• Darovanie: IRS (Internal Revenue Service, federálny finančný úrad USA) umožňuje darovanie určitej sumy oslobodenej od dane raz ročne. Táto metóda postupného prevodu môže byť efektívna a znižuje daňové povinnosti.
• Trasty: Vložením aktív do trastu si pôvodný vlastník môže udržať kontrolu nad distribúciou a zároveň využívať určité daňové výhody a chrániť aktíva pred veriteľmi.
• Rodinné komanditné partnerstvá (family limited partnerships, FLPs): Umožňujú členom rodiny spoločne vlastniť a spravovať majetok a zároveň využívať významné daňové výhody. Vlastníctvo je možné previesť postupne prostredníctvom partnerských podielov.
• Priamy (rodinný) predaj: Priama metóda predaja podniku ďalšej generácii, potenciálne štruktúrovaná so splátkovým predajom pre daňové výhody.
• Zamestnanecké motivačné akciové plány (employee stock ownership plans, ESOPs): Umožňujú zamestnancom po odpracovaní istého času získať budúce právo na kúpu podielu spoločnosti. Ponúkajú daňové výhody a zabezpečujú, aby zamestnanci mali podiel na úspechu spoločnosti, čo je výhodné, ak sú aj rodinní príslušníci zamestnancami.
Pri transformácii býva často problém hneď na začiatku, keď majitelia nevedia určiť hodnotu rodinnej firmy. Ako to urobiť správne?
Je to jeden z najdôležitejších a najnáročnejších krokov v procese prevodu vlastníctva. Presné ocenenie je nevyhnutné pre spravodlivé prevody a splnenie právnych a daňových povinností. Existujú tri hlavné metódy oceňovania. Prvý je prístup na základe príjmu. Touto metódou oceňujeme podnik na základe jeho budúcej schopnosti generovať príjem. Bežne ide o analýzu diskontovaných peňažných tokov (discounted cash flow, DCF) a kapitalizáciu zisku, takže ocenenie očakávaných budúcich peňažných tokov so zohľadnením podnikateľského rizika.
Ďalší je trhový prístup, teda metóda porovnania rodinného podniku s podobnými nedávno predanými podnikmi. Skúmaním predajných cien porovnateľných spoločností je možné odhadnúť trhovú hodnotu. Táto metóda je obzvlášť užitočná na robustných trhoch pre podobné podniky. Menšie spoločnosti by si zrejme museli najať poradcov na zhromažďovanie týchto údajov. A do tretice prístup založený na aktívach. Táto metóda vypočítava hodnotu na základe čistej hodnoty aktív, čo je celková hodnota aktív spoločnosti mínus jej záväzky. Často sa používa pre podniky s významným nehnuteľným majetkom alebo v prípadoch likvidácie.
Ktoré faktory najviac ovplyvňujú hodnotu rodinnej firmy?
Je to viacero faktorov od finančnej výkonnosti (vrátane výnosov, rastu, ziskových marží a peňažných tokov) cez postavenie a podiel na trhu, konkurencieschopnosť až po silu značky. Úlohu zohráva i kvalita manažmentu a pracovnej sily, zákaznícka základňa, potenciál rastu, hmotné aktíva (nehnuteľnosti, vybavenie, inventár) a nehmotné aktíva (duševné vlastníctvo, patenty, ochranné známky, reputácia značky).
Obzvlášť dôležitý je potenciál rastu, teda odpovedať si, čo firma organicky dosiahla bez investorov alebo väčších zmien a čo, naopak, nedosahuje v dôsledku súčasných limitov. Zapojenie profesionálnych odhadcov a finančných poradcov môže poskytnúť efektívnejšie a objektívnejšie oceňovanie. To je pri hľadaní zmysluplných investorov i kupujúcich kľúčové.
Na Slovensku si rodinné firmy pri transformácii často zvolia holdingovú štruktúru. Ak využijú zverenecké fondy, riešenia hľadajú napríklad v Česku. Aké sú výhody trastov?
Trasty sú neoceniteľné pri správe rodinného majetku, najmä keď sa podniky zväčšujú a zahŕňajú viac členov rodiny z rôznych generácií. Zriadenie formálnych trastových štruktúr je efektívna stratégia na správu majetku a plánovanie dedenia, ktorá ponúka robustnú ochranu majetku pred veriteľmi a právnymi spormi.
Trasty poskytujú značnú daňovú efektívnosť, kontrolu a flexibilitu a uľahčujú hladký prechod vlastníctva a riadenia podniku, čím sa znižujú spory a zaisťuje sa kontinuita. Zabezpečujú, aby bol rodinný majetok zachovaný, efektívne spravovaný a distribuovaný podľa želaní majiteľov, čím sa zabezpečuje finančné dedičstvo pre budúce generácie.
Navyše rodinné firmy v súčasnosti čoraz častejšie zvažujú filantropiu, čo sa nám potvrdzuje z viacerých rozhovorov s predstaviteľmi úspešných spoločností ako UBS, Camden, so skúseným poradcom a investorom do rodinných firiem Ronom Diamondom a s významnými filantropickými poradcami.
Ako sa vyvíjajú rozhodnutia majiteľov rodinných firiem v reakcii na energetickú krízu, covid či infláciu?
Všetci na svete sme prešli mimoriadne náročným obdobím, ktoré ovplyvnilo spôsob, akým riadime svoj život a ako vnímame dôležitosť práce a pracoviska. Nedávne globálne krízy výrazne ovplyvnili fungovanie a rozhodovanie rodinných podnikov.
Najmä pandémia covidu-19 zmenila organizačné pracovné nastavenia, pričom zdôraznila dôležitosť flexibility a schopnosti reagovať.
Tieto krízy urýchlili potrebu digitálnej transformácie a prinútili rodinné podniky viac investovať do technológií. Zdôraznili aj význam ľudského kapitálu – spoločnosti sú len také silné, akí sú ich ľudia. Ako sa rodinné podniky prispôsobujú čoraz nestabilnejšiemu svetu, prijímajú odolnejšie, udržateľnejšie a adaptívnejšie stratégie, aby prosperovali.
- Kľúčové kroky pre odovzdanie rodinnej firmy
- Začať včas: Nástupníctvo treba začať plánovať v dostatočnom predstihu, aby bol dostatok času na prípravu a riešenie prípadných problémov.
- Jasná komunikácia: Udržiavanie transparentnej komunikácie so všetkými zainteresovanými stranami vrátane rodinných príslušníkov, zamestnancov a potenciálnych nástupcov pomáha zvládať očakávania a znižovať konflikty.
- Formálny plán nástupníctva: Vypracovanie podrobného plánu nástupníctva s kritériami výberu, so zahrnutím harmonogramov a konkrétnej zodpovednosti pomôže dodržiavať časový rámec a kvalitu plnenia.
- Školenie a rozvoj: Investícia do školenia a rozvoja ďalšej generácie alebo vybraných nástupcov priblíži ďalšie smerovanie firmy k úspechu.
- Štruktúry riadenia: Vytvorenie silných riadiacich štruktúr, ako sú rodinné rady alebo poradné výbory, prispeje k hladkému prechodu a zabezpečí kontinuitu v rozhodovaní.
- Externí poradcovia: Využitie externých poradcov je pre ich odbornosť a objektívne perspektívy výhodou.
- Postupný prechod: Postupný prístup k odovzdávaniu povinností umožňuje odchádzajúcemu vedeniu mentorovať a podporovať nových lídrov.
- Meranie výkonnosti: Jasné výkonnostné pravidlá a ciele pre nové vedenie zaisťujú zodpovednosť a poskytujú meradlo úspechu.
- Zachovať dedičstvo a hodnoty: Treba urobiť opatrenia na zachovanie základných hodnôt a odkazu rodinného podniku a oznámiť ich novému vedeniu. Pomáha to zachovať identitu a kultúru rodinnej firmy.
- Pohotovostné plány: Vypracovanie riešení pre prípad neočakávaných udalostí alebo problémov, ktoré môžu nastať počas prechodu či transformácie firmy.
- Prameň: americký finančník, investor a odborník na financovanie rodinných firiem R. Adam Smith pre TREND
V ktorom bode odporúčate rodinným firmám zavolať si na pomoc externého poradcu alebo manažéra?
Ako poradca mnohých rodinných podnikov a rodinných kancelárií som presvedčený, že je nevyhnutné zapojiť poradcov počas strategických prechodov, ako je vstup na nové trhy, akvizície, zmeny vo vedení, prevádzkové zmeny či fúzie.
Poradcovia poskytujú neoceniteľné odborné expertízy, objektívne postrehy a môžu pomôcť pri vývoji a implementácii komplexných plánov nástupníctva. Môžu byť zároveň mediátormi pri konfliktoch medzi rodinnými príslušníkmi, ktoré ovplyvňujú obchodné operácie.
Zapojenie externých poradcov môže ponúknuť nové perspektívy a stratégie pre revitalizáciu, keď podniky čelia stagnácii. V konečnom dôsledku musia rodinné podniky rásť, aby prežili. A externí poradcovia môžu byť rozhodujúci pri poskytovaní potrebného vedenia a podpory na dosiahnutie tohto rastu. Odpovede na výzvy, ktorým čelia rodinné podniky, sa často nenachádzajú v internom prostredí. Vtedy pomôže objektívny pohľad skúsených poradcov.
- R. Adam Smith
Odborník na financovanie súkromných spoločností, rodinných firiem a stratégie pôsobil od polovice 90. rokov ako investor, poradca a finančník vo viac ako päťdesiatich spoločnostiach podporovaných rizikovým a súkromným
kapitálom. Počas profesionálnej kariéry sa podieľal na transakciách v miliardových hodnotách. V roku 2022 zohral kľúčovú úlohu pri opätovnom spustení investičnej banky Salomon Brothers. Je zakladateľom spoločnosti RAS Capital Partners, ktorá sa venuje poskytovaniu udržateľných kapitálových riešení a strategického pohľadu predovšetkým rodinným podnikom. Založil Family Business Audiocast, globálnu mediálnu platformu, ktorá prináša rozhovory s lídrami v tomto odvetví po celom svete. R. Adam Smith vystúpi na Medzinárodnom kongrese rodinných firiem 19. a 20. septembra v hoteli Château Belá.