Popri poberaní dôchodku pracuje v slovenskej ekonomike takmer každý štvrtý penzista, čo je relatívne vysoké číslo. Priemer 27-člennej Európskej únie je trinásť percent. Podiel pracujúcich dôchodcov nezávisí od životnej úrovne daného štátu. Nemecko aj Švédsko, patria medzi štáty s najvyššou životnou úrovňou na svete, no majú rozdielne údaje: v prvej krajine je podiel pracujúcich dôchodcov len 12,8 percenta, v druhej až 41,7 percenta. Najmenej starších ľudí pracuje prekvapivo v oveľa chudobnejšom Rumunsku – len 1,7 percenta.
Európsky štatistický úrad (Eurostat) sa preto rozhodol podrobnejšie preskúmať dôvody, ktoré motivujú ľudí pracovať popri poberaní dôchodku. Na Slovensku sa ako hlavný dôvod ukázala vysoká finančná atraktívnosť, ktorú ako kľúčový motív uviedlo až 31 percent respondentov. Toto číslo je najvyššie spomedzi tridsiatich skúmaných štátov. Údaje pochádzajú z roku 2023.
„Je skvelé mať dva príjmy – dôchodok aj mzdu. Ako bývalá zdravotná sestra som sa rozhodla odísť do Rakúska opatrovať starších ľudí. Stále vládzem a moja kvalifikácia je žiadaná,“ hovorí Petronela Stancová, ktorá striedavo trávi dva týždne vo Viedni a dva týždne doma. „Vďaka vyššiemu príjmu si môžeme s manželom dovoliť dovolenku dvakrát ročne a rekonštruujeme aj chalupu,“ dodáva. Jej manžel Roman pracuje na dohodu v súkromnej bezpečnostnej službe, kde stráži miestnu fabriku.
„Len aby nám zdravie vydržalo a zvládli sme pracovať čo najdlhšie. Aj keď moje zamestnanie nie je náročné, asi najviac zodpovedná časť je evidencia kamiónov, ktoré privážajú tovar,“ hovorí Roman Stanco. V minulosti pracoval ako vodič nákladného vozidla, ale pre zdravotné problémy z neustáleho šoférovania sa nakoniec rozhodol pre prácu strážnika vo fabrike. „Je to síce slabšie platené, ale teraz, keď mám dôchodok, mám celkom slušný príjem,“ dodáva R. Stanco. Štát navyše tento rok zvýšil atraktivitu dôchodkových príjmov vyplatením trinástej penzie vo výške 606,30 eura. Na tieto peniaze mali starší ľudia nárok bez ohľadu na výšku ich majetku a mesačného príjmu.
Slovensko sa v súčasnosti nachádza v zlatej ére penzií. Na európske pomery je nárok na dôchodok relatívne v nízkom veku. V spomínanom roku 2023 odchádzali slovenskí muži do penzie vo veku 63 rokov. Lepšie na tom boli len Francúzi a Švédi, ktorí odchádzali do penzie už vo veku 62 rokov. Bezdetné slovenské ženy mohli tiež odísť do penzie vo veku 63 rokov. V tomto prípade boli na tom lepšie obyvatelia šiestich štátov, pričom najnižší vek odchodu do penzie, 60 rokov, bol zaznamenaný v Poľsku.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?