Na sociálnych sieťach sa bežne objavujú meme obrázky, ktoré ironicky zobrazujú život vysokoškolských absolventov zamestnaných v manuálnych profesiách. Tieto vizuálne vtipy poukazujú na situácie, kde absolventi s diplomom v ruke vykonávajú zamestnanie, ktoré tradične nevyžaduje vysokoškolské vzdelanie, ako napríklad práca na stavbe alebo v reštauráciách rýchleho občerstvenia. S ironickými textami, ako napríklad „Študoval päť rokov na vysokej škole, teraz robí na stavbe“, vyjadrujú frustráciu z nesúladu medzi akademickým vzdelaním a pracovnými príležitosťami.
Pre ľudí s univerzitným vzdelaním pracujúcich na pozíciách určených pre stredoškolákov sú tieto meme zlý vtip. Dáta však ukazujú, že vizuálny humor je oveľa bližšie pravde, než sa môže na prvý pohľad zdať. „Podľa dotazníkového prieskumu Eurostatu takmer 23 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku pracuje na pozíciách, ktoré vyžadujú nízku alebo strednú úroveň zručností, napríklad v poľnohospodárstve, výrobe či administratíve,“ konštatuje Inštitút pre stratégie a analýzy.
Tento podiel je šiesty najvyšší v rámci Európskej únie. Z okolitých krajín je na tom horšie len Rakúsko, kde 23,7 percenta vysokoškolákov pracuje na pozíciách určených pre ľudí s nižším vzdelaním. V Poľsku je to 19,6 percenta, v Maďarsku 15,8 percenta a v Česku 12,0 percenta. Meme obrázky zjavne reflektujú širší spoločenský problém. Skratkovitým spôsobom otvárajú otázky o hodnote vzdelania a realite súčasného pracovného trhu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?