Česko
Vláda českého premiéra Petra Fialu reálne zvažuje zavedenie takzvanej vojnovej dane, ktorá by znamenala mimoriadne zdanenie neočakávaného zisku. Vo vysielaní CNN Prima NEWS to povedal na začiatku augusta tamojší minister financií Zbyněk Stanjura.
Daň z neočakávaného zisku, takzvaná vojnová daň, je jedným z typu sektorovej dane. „Sektorovú daň, ktorá by sa vzťahovala na viac odvetví, mala pred voľbami v programe jediná z českých strán, a to KSČM,“ uvádza hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Nemá teda nič spoločné so štandardným trhovým prostredím, nad rámec bežného zdanenia totiž zdaňuje selektívne vybrané firmy.
„Selekciu vykonávajú politici. A je jedno, či selektívne vyberú celé odvetvia alebo sektory, alebo či ukážu len na vybrané firmy, napríklad aj z viacerých odvetví. V oboch prípadoch sa rozhodne na základe subjektívneho názoru, a to je práve kameňom úrazu,“ dodáva L. Kovanda.
Politik nikdy nemôže určiť, do akej miery je zisk neočakávaný, a či je mimoriadny natoľko, že by mal byť zdanený nad rámec bežného. V trhovej ekonomike niečo také ako neočakávaný zisk ani neexistuje.
„Sektorová alebo vojnová daň sú len prejavom nebezpečnej ľubovôle politikov, určitej arogancie moci halenej do šatu solidarity. Je to vlastne svojvoľné a selektívne poštátňovanie a zabavovanie súkromného majetku firiem alebo ich akcionárov,“ dodáva L. Kovanda.
Za mimoriadnym rastom ziskov energetických firiem alebo bánk, o ktorých sa v súvislosti s novou daňou hovorí najčastejšie, je vojna na Ukrajine v skutočnosti len sčasti alebo nepriamo. „Mohutný rast úrokov i cien elektriny či plynu započal niekoľko mesiacov pred jej začiatkom,“ vysvetlil ekonóm.
„Vláda chce verejnosti nahovoriť, že tak robí pre vojnu. Domnieva sa, že jej snáď odpustí zásadné porušenie predvolebného sľubu, ktorým bolo nezvyšovať dane,“ upozorňuje hlavný ekonóm. Najnovšie sa tiež hovorí o zastropovaní cien palív, čím by sa pridala k Maďarsku.
Čo z týchto daní získajú bežní ľudia? Pre pomoc domácnostiam vláda chystá takzvaný úsporný tarif. Výška štátneho príspevku sa bude odvíjať podľa toho, na čo domácnosti elektrinu a plyn využívajú, maximálne však dosiahne 16-tisíc českých korún (649 eur). Na najvyšší príspevok od štátu dosiahnu podľa priemyslu a obchodu domácnosti, ktoré varia a ohrievajú vodu plynom a kúria elektrinou.