Na jar 2014 Rusku išla karta. Bez väčších problémov a bez odporu Západu si odrezalo kus územia z východu Ukrajiny a ako bonus zobralo polostrov Krym. To bolo v marci. Už pár týždňov na to mu podaril ďalší veľký prelom, dohoda o dodávkach plynu s Čínou.

Možnosti Moskvy sa zdali nekonečné. Zväčšovala svoje územie, Západ poslušne platil za plyn a ropu, v prevádzke bol nový plynovod, ktorý obchádzal všetky tranzitné krajiny a na spadnutie bolo povolenie pre Nord Stream II. Nový plynovod, ktorý mal privádzať plyn do Číny, už bola úplne nová kapitola ruskej energetickej hry.

Vladimír Putin niekoľkokrát vyhlásil, že chce prepojiť všetky západné a východné plynovody. Uprostred celého systému by bol ruský Gazprom so svojimi kohútikmi a plyn by púšťal tam, kde by viac zaplatili. Vydieranie, ktoré praktizoval na Ukrajine či v Európe, by nabralo globálny rozmer.

JB 2 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počúva ruského ministra dopravy Vitalija Savelieva počas ich stretnutia v Moskve 25. marca 2023. Rusko a Čína nevytvárajú vojenskú alianciu a v spojitosti so vzájomnou vojenskou spoluprácou nič neskrývajú. V nedeľu to uviedol ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na ruské médiá. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin listens to Russian Transport Minister Vitaly Sav
Neprehliadnite

Moskva chcela byť hlavným plynovým obchodným uzlom pre Európu aj Áziu. Črtá sa fiasko