Euro čelí najprudšiemu zdražovaniu od svojho vzniku. Výška inflácie každý mesiac prepisuje historické rekordy. V eurozóne skončil medziročný rast cien v júny na hodnote 8,6 percenta a napriek tomu ešte neprišlo k dosiahnutiu vrcholu.
Za prudký rast cien môžu najmä drahé energie. Tie sa väčšinou obchodujú v dolároch. Práve voči americkej mene sa euro prudko oslabuje. Domáce firmy kvôli tomu za energie platia ešte o niečo viac ako pri udržaní silného eura. Preto bude tento mesiac inflácia s vysokou pravdepodobnosťou ešte o niečo vyššia ako minulý.
Prudký rast cien dokáže zvyšovaním úrokov spomaliť Európska centrálna banka. Lenže rýchly rast sadzieb môže vyvolať krach Grécka, Talianska, Španielska a Portugalska. Regulátor finančného trhu preto zvažuje zvyšovať úroky v kombinácií s nakupovaním dlhopisov zadlžených štátov. Doteraz neodskúšaný koncept investorov moc nepresvedčil. Výsledkom je slabé euro a rekordne vysoká inflácia.
Priemerný medziročný rast slovenských cien v júni dosiahol podľa metodiky Európskeho štatistického úradu (Eurostat) výšku 12,5 percenta. Ide o štvrtú najvyššiu hodnotu v rámci eurozóny. Prudšiemu zdražovaniu čelia len obyvatelia Lotyšska, Litvy a Estónska. Podľa poradia priemerný rast cien minulý mesiac dosiahol hodnotu 19,0 percenta, 20,5 percenta a 22,0 percenta.
Naopak relatívne nízke zdražovanie prežívajú obyvatelia Francúzska a Nemecka. V prvom štáte medziročne ceny stúpli len o 6,5 percenta a druhom o 8,2 percenta. Preto dve najsilnejšie ekonomiky vyvíjajú relatívne mierny tlak na zvyšovanie sadzieb. Nemci síce voči nízkym úrokom protestujú, ale o razantnom ultimáte, v podobe odchodu z eurozóny, ani len neuvažujú. Slabá mena totiž vyhovuje nemeckým exportérom.
Priamo v slovenskej ekonomike je inflácia najvyššia za posledných 22 rokov. Ide o meranie podľa metodiky Slovenského štatistického úradu. Na základe domácich výpočtov obyvatelia čelia ešte o niečo prudšiemu zdražovaniu a inflácia v júni skončila na úrovni 13,2 percenta.
Pri porovnaní v rámci Vyšehradskej štvorky sú na tom lepšie len obyvatelia Maďarska. Miestny štatistický úrad za minulý mesiac nameral infláciu vo výške 11,7 percenta. Budapešť pritom zastropovala ceny palív aj vybraných potravín. Miestna centrálna banka tiež razantne zvýšila základnú úrokovú sadzbu. Maďari napriek tomu čelia dvojcifernej inflácií a po uvoľnení štátnych regulácií zažijú cenový šok.
Poliaci čelia o niečo vyššiemu zdražovaniu ako Slováci. Podľa miestneho štatistického úradu júnový rast cien skončil na úrovne 13,9 percenta. Suverénne najhoršie sú na tom Česi, u ktorých minulý mesiac skončila inflácia na úrovni 17,2 percenta. Navyše časť miestnych analytikov počíta s tým, že priemerný rast cien už nasledujúci mesiac bude začínať číslom dva a dôvodom je práve prudké zdražovanie energií.