Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie o ekonomických otázkach v rezidencii Novo-Ogaryovo neďaleko Moskvy.
Zdroj: TASR/AP
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie o ekonomických otázkach v rezidencii Novo-Ogaryovo neďaleko Moskvy.

Kúpte sa vo dvojici. Sprchujte sa maximálne päť minút. Nejde o začiatok vtipu, ale odporúčania nemeckej vlády ako zvládnuť hroziaci nedostatok plynu. Najväčšia európska ekonomika má vážne obavy z úplného prerušenia dodávok strategickej suroviny cez Nord Stream 1. Pred touto hrozbou otvorene varuje ruská spoločnosť Gazprom.

Dôvod? V Kanade opravovaná ruská turbína sa nemala vrátiť do vlasti. Bez nej vraj nie je možné obnoviť dodávky cez Nord Stream 1. Nemci toto tvrdenie najprv označili ako klamstvo a snahu o vydieranie. Potom kapitulovali a dohodli s Kanadou prepravu opravenej turbíny do Nemecka. Odtiaľ bude následne vyvezená do Ruska.

V obchodnej vojne nejde o jediné obídenie sankcií. Litva napríklad pred niekoľkými dňami súhlasila s prepravou tovaru do ruskej enklávy Kaliningrad. Malý európsky štát do tohto rozhodnutia dotlačil Brusel. Moskva totiž hrozila priamym vojenským útokom v prípade blokády prepravy tovaru na osamotené ruské územie.

Na druhej strane aj z ruskej strany sa črtá dosť vážny ústupok. Ukrajinské námorníctvo hneď v úvode vojny prehralo boj o Čierne more. Dokonca bolo nútené potopiť svoju vlajkovú loď fregatu Hetman Sahajdačnyj. V opačnom prípade by padla do rúk nepriateľa a Čierne more je momentálne pod nadvládou ruských vojnových lodí.

Napriek tomu pravdepodobne príde k vývozu ukrajinského obilia. Na vytvorení námorného koridoru sa v Turecku dohodli obidve znepriatelené strany. Ak sa vývoz stane realitou, tak Moskva urobila vážny ústupok v prospech Bruselu.

Nedostatok potravín totiž spôsobí hladomor v Severnej Afrike. Po jeho vypuknutí budú státisíce Afričanov utekať do Európskej únie. Nová vlna migrantov v prichádzajúcich ťažkých časoch určite vyvolá nevôľu v radoch domáceho obyvateľstva a v krajnom prípade hrozia aj sociálne nepokoje.

Euro čelí najprudšiemu zdražovaniu v histórií