Firmy, ktoré vstúpili na technologickú burzu Nasdaq, prekonali objemom získaných peňazí od investorov tie spoločnosti, ktoré sa rozhodli pre predaj svojich akcií cez klasickú Newyorskú burzu (New York Stock Exchange – NYSE). Pomohla im v tom koronakríza a príťažlivosť IT firiem, ktorým sa v karanténe veľmi darilo, ale aj niekoľko veľkých IPO vstupov na burzu.
Na začiatku júna firmy cez verejnú ponuku akcií (IPO) získali na Nasdaqu 12,2 miliardy dolárov, kým spoločnosti na NYSE dokázali od investorov dostať „len“ 10,9 miliardy dolárov. Ukazujú to dáta firmy Dealogic, ktoré si všimol Wall Street Journal. Technologická burza dokázala tú tradičnú predstihnúť v poslednej dekáde len dvakrát – v roku 2012 a v minulom roku.
Aj v počte firiem, ktoré vstúpili na burzu, zatiaľ dominuje Nasdaq. Vstúpilo cez ňu na trh 44 firiem, kým cez Newyorskú burzu len 27 spoločnosti.
Slovenská kryptoburza láka klientov na vernostné zľavy, botov a nízke poplatky
Nižšie poplatky
Dôvodov na príťažlivosť technologickej burzy je niekoľko. Prilákala k sebe niekoľko veľkých hráčov, ako sú napríklad Warner Music Group, ktorá vstúpila na Nasdaq začiatkom júna a získala od investorov 1,9 miliardy dolárov.
ZoomInfo, softvérová firma využívajúca umelú inteligenciu, tiež využila burzu Nasdaq a podarilo sa jej od investorov dostať 935 miliónov dolárov. Pritom bežne sa veľké blue chip firmy tlačia na NYSE.
Nasdaq má tiež nižšie poplatky za vstup ako NYSE. Poplatky sa líšia podľa spoločnosti a veľkosti jej IPO. Lenže technologická burza má na nich strop 159-tisíc dolárov ročne, kým na klasickej Newyorskej burze sa poplatky môžu ročne vyšplhať až do výšky 500-tisíc dolárov. Pre veľké firmy nie sú poplatky problém, ale menšie, najmä IT firmy zvažujú v neistej dobe aj tieto náklady.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?