Pred dvoma dekádami bol slovenský ekonomický rast postavený na rovnej dani. Devätnásťpercentnú sadzbu dane z príjmu platili firmy aj zamestnanci. Tento, vtedy prelomový, model prilákal do krajiny mnoho zahraničných investorov a Slovensko získalo v zahraničí neoficiálny titul „tatranský ekonomický tiger“.

Silný ekonomický rast krajina využila na prijatie eura. Takmer neobmedzený prístup k lacným úverom politici zneužili na zvyšovanie sociálnych dávok – od dôchodkov po rodinné prídavky. Obrovské dlhy je dnes potrebné splatiť a firemná daň z príjmu už na budúci rok stúpne na 24 percent. Pôjde o najvyššiu hodnotu v regióne, pričom podnikatelia v susednom Rakúsku sú zdaňovaní nižšie.

Riziko presunu firiem do zahraničia sa neustále zvyšuje. Pozrite sa, kam sa oplatí odísť a aké výhody ponúkajú konkurenčné krajiny.

Asian,Software,Developers,Working,On,Multiple,Screens,Displaying,Code,And
Zdroj: Shutterstock

1. Gruzínsko

Konflikty v separatistických oblastiach Južného Osetska a Abcházska aj vplyvy veľmocí ako Rusko môžu spôsobiť napätie v krajine

Presun firmy z Európskej únie do Gruzínska môže byť atraktívnou voľbou pre podnikateľov, ktorí hľadajú nižšie daňové zaťaženie a flexibilnejšie podnikateľské prostredie. S daňou z príjmu právnických osôb na úrovni 15 percent a možnosťou úplného oslobodenia od dane na reinvestované zisky Gruzínsko výrazne znižuje náklady. Pre IT firmy je navyše k dispozícii status „Virtual Zone Company“, ktorý umožňuje nulové daňové zaťaženie pri exporte služieb. Jednoduchosť založenia spoločnosti, nízke prevádzkové náklady a liberalizované obchodné vzťahy s EÚ, Čínou a ďalšími krajinami robia z Gruzínska zaujímavý cieľ pre podniky zamerané na globálny trh. Nevýhodou je menší trh, možné politické riziká a nižšia právna ochrana v porovnaní s krajinami EÚ.