Slovenské firmy s najnižším počtom zamestnancov vykazujú oproti svojim záväzkom najvyššiu úroveň likvidity. S rastúcou veľkosťou podnikov tento ukazovateľ klesá. Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorá vychádzala z údajov viac ako 85-tisíc spoločností s výkazmi zahŕňajúcimi počet zamestnancov.
„Preskúmaním likvidity podľa veľkosti firiem sme preukázali, že najvyšší medián ukazovateľa L1 (najlikvidnejší majetok v pomere ku krátkodobým záväzkom) vykazovali najmenšie spoločnosti s nula alebo jedným zamestnancom,“ uvádza ISA. V roku 2016 dosahoval tento pomer hodnoty 0,65, respektíve 0,71. V roku 2023 medián vzrástol na 0,73, respektíve 0,74.
Z pohľadu ekonomickej teórie by mal byť ukazovateľ likvidity L1 v rozmedzí 0,2 až 0,5. Väčšina väčších spoločností pôsobiacich na Slovensku sa však nachádza pod touto hranicou. „Vlani dosahovala kategória firiem s 50 až 99 zamestnancami medián likvidity L1 na úrovni 0,17,“ dopĺňa ISA. Najnižšiu hodnotu, len 0,019, vykazovali podniky so 4 000 až 4 999 zamestnancami.
Podľa ISA však nízka likvidita vo väčších podnikoch nemusí znamenať problém. Tieto firmy totiž dokážu krátkodobé záväzky kryť aj inými formami majetku, ako sú zásoby či pohľadávky, namiesto hotovosti alebo finančných prostriedkov na účtoch.