Slovenskí občania začínajú pociťovať dôsledky dlhodobo nezodpovedného hospodárenia politikov. Zvýšenie daní plánované na budúci rok spôsobí nárast priemernej inflácie až na 5,6 percenta. Ľudia majú problémy s vysokými cenami už dnes, hoci inflácia v roku 2024 dosiahne len 2,3 percenta. Návrat prudkého zdražovania spôsobí, že reálne mzdy v roku 2025 vzrastú len o pol percenta. Ide o oficiálne údaje z ministerstva financií, ktoré boli zverejnené spolu s návrhom rozpočtu verejnej správy na roky 2025 až 2027.
Počas schvaľovania rozpočtu v parlamente sa počíta už len s dvoma významnými zmenami. Prvou je zvyšovanie platov v zdravotníctve a druhou štátna pomoc s vysokými cenami energií. Prípadná plošná podpora má potenciál stlmiť očakávanú výšku inflácie. Ostatné úpravy by nemali zásadne ovplyvniť rozpočet ani rast cien. Ministerstvo financií napríklad zvažuje zavedenie 5-percentnej DPH na bezlepkové potraviny.
Tlak na zdražovanie prinesie na jar zavedenie dane z finančných transakcií. „Nechceme touto daňou zasiahnuť neziskové organizácie, ktoré sa starajú o deti alebo ľudí s vážnymi zdravotnými postihnutiami. Z tohto dôvodu budú pravdepodobne oslobodené všetky neziskové organizácie,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický. Minister zároveň uprednostňuje, aby daň platili politické mimovládne organizácie, no ich identifikácia nie je jednoduchá, preto zrejme dôjde k plošnému oslobodeniu. Minister práce Erik Tomáš dodal: „Budeme žiadať o vyňatie neverejných zariadení sociálnych služieb a verejnoprospešných občianskych združení.“ Tieto zmeny by mali spôsobiť výpadok vo výške niekoľkých miliónov eur.
Nižšie dane v nedohľadne
Koalícia sa snaží prezentovať len pozitívne aspekty rozpočtu, no odbory aj zamestnávatelia varujú pred vážnymi rizikami. „Konsolidačný balík nezohľadňuje skutočné potreby obyvateľstva a pracujúcich. Chýbajú prorastové a protransformačné opatrenia, ktoré by podporili dlhodobý rozvoj Slovenska,“ kritizovala rozpočet Konfederácia odborových zväzov.
Tvrdé vyjadrenia zazneli aj v oficiálnych stanoviskách firiem. „Mix konsolidačných opatrení bol zvolený nevhodne a bude mať zásadne negatívne dopady na slovenskú ekonomiku, na podniky aj domácnosti. Štát by sa mal konečne sústrediť na riešenie obrovských deficitov verejných financií tam, kde skutočne vznikajú: v neúmerne vysokých výdavkoch na predčasné dôchodky a iné výdavky štátu,“ uvádza sa v stanovisku Republikovej únie zamestnávateľov. Firmy odporúčajú štátu realizovať reformy, zlepšiť procesy vo verejnej správe, znížiť nadbytočné prevádzkové výdavky a zlepšiť podnikateľské prostredie.
Koalícia nedbá na spomínané odporúčania a na budúci rok plánuje zvýšiť daň z príjmu právnických osôb na najvyššiu úroveň v regióne, až na 24 percent. Namiesto zlepšovania podnikateľského prostredia sa vláda spolieha na prilákanie zahraničných investorov rôznymi stimulmi. „Vieme, že máme rozbehnuté dve veľké investície, ktoré v prvých rokoch od spustenia výroby nebudú platiť vysoké dane,“ poznamenal minister financií L. Kamenický. Na Slovensku má v najbližších rokoch začať výrobu automobilka Volvo a v Šuranoch vznikne fabrika na výrobu batérií pre elektromobily.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?