S príchodom nového roka klesla v Rakúsku sadzba dane z príjmu právnických osôb o jeden percentuálny bod na 23 percent. Rok predtým sa znížila z 25 na 24 percent. Tento krok je súčasťou širšej daňovej reformy, ktorá má podporiť hospodársky rast a prilákať zahraničné investície. Znižovanie daňového zaťaženia je v jednej z najbohatších krajín sveta prezentované ako nástroj na udržanie sociálneho štandardu. Dôležitou súčasťou je schopnosť firiem vyplácať zamestnancom vysoké mzdy.
Na Slovensku sa však situácia vyvíja opačne. S príchodom nového roka firmám so zdaniteľným základom nad päť miliónov eur stúpne daň z 21 na 24 percent. „Po započítaní vplyvu novej dane z finančných transakcií budú firmy reálne zdaňované sadzbou 27,3 percenta,“ upozorňuje INESS.
Zvyšovanie daní je koalíciou prezentované ako snaha o udržanie sociálneho štandardu. Komplexný plán na zvýšenie hospodárskeho rastu však nie je v záujme politikov. V rámci konsolidácie si nižšie dane dokážu vylobovať len skupiny blízke politickým špičkám. O komplexné riešenie problematiky vysokých daní a odvodov nie je záujem.
Dividendy ako slabá náplasť
Nízke firemné dane sú typickým znakom nových členských krajín Európskej únie. Len Slovensko bude mať v roku 2025 vyššie zdanenie firiem ako Rakúsko. Jedinou domácou výhodou má byť zníženie dane z dividend z desiatich na sedem percent. Tento jediný slovenský „plus“ však pre zahraničných investorov nie je až tak dôležitý.
V Rakúsku je daň z dividend stanovená vo forme zrážkovej dane na úrovni 27,5 percenta. Táto sadzba platí pre domácich aj zahraničných akcionárov, ktorí prijímajú dividendy od rakúskych spoločností. Daň sa zvyčajne zrazí priamo pri zdroji – spoločnosť vyplácajúca dividendy odvedie daň finančnému úradu a akcionár dostane čistú sumu po zdanení.
Na základe zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia môže táto sadzba klesnúť až na nulu. Musí však byť splnených viacero podmienok, napríklad že zahraničný investor vlastní aspoň jeden rok minimálne desať percent akcií rakúskej firmy. Ak sú tieto podmienky splnené, rakúske dane sú pre zahraničného investora nižšie.
- Príliš vysoká sadzba
- Najnižšiu, len 9-percentnú daň z príjmu, platia firmy v Maďarsku. Nízkou, 10-percentnou sadzbou sa snaží zahraničných investorov zaujať aj Bulharsko. Z okolitých krajín je 19-percentná sadzba v Poľsku, 21-percentná v Českej republike a spomínaných 23 percent v Rakúsku. Slovensko sa so svojimi 24 percentami ocitlo na najvyššej priečke v regióne.
Negatívne dôsledky
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?