Oldřich Holiš
Zdroj: Oldřich Holiš
Oldřich Holiš

Oldřich Holiš, predseda Slovenskej živnostenskej komory

Akú dôležitosť má inštitúcia živnosti v ekonomike?

Živnosť je nositeľom slobody podnikania a zároveň zabezpečenie výkonu odborných činností. Na získanie živnosti sa viaže potreba preukázania odborných zručností, bez ktorých nie je možné vykonávať odborné práce a služby. Živnosť otvára dvere podnikavosti pre každého občana a v ekonomike sa prostredníctvom živností poskytujú dôležité služby, ktorých poskytovanie častokrát nie je lukratívne pre obchodné spoločnosti.

Ako zásadný je problém „fiktívnych“ živnostníkov?

Dostupné výpočty “fiktívnych” živnostníkov vychádzajú výlučne z jednej otázky v rámci komplexného prieskumu pracovnej sily, preto dostupné dáta nie sú dostatočne výpovedné. Aj napriek použitým štatistickým metódam a kombinácii s ďalšími podotázkami v prieskume nie je možné vierohodne preukázať, že na Slovensku je viac ako 100-tisíc živnostníkov, ktorí vykazujú prvky závislej činnosti a teda by mali pracovať v pracovnoprávnom pomere. Bez ohľadu na počet takýchto živnostníkov, problém, z nášho pohľadu, je vo vysokej cene práce a celkových mzdových nákladov, kvôli ktorým zamestnávatelia dohadujú so svojimi pracovníkmi výkon práce na živnostenské oprávnenie. A preto je potrebné sa zaoberať riešeným stavu tzv. “fiktívnych” či “nútených” živnostníkov.

Akému najväčšiemu problému čelia Vaši členovia v súvislosti s podnikaním týkajúcim sa živnostníkov?

Podnikanie živnostníka a firiem má mnohé podobné črty a problémy. V prípade živnostníkov je potrebné spomenúť, nad rámec často meniacich sa legislatívnych podmienok v podnikaní a vysokom odvodom zaťažení, aj absenciu úrazového poistenia samostatne zárobkovo činných osôb, nižšia výmera dôchodku v porovnaní s postavením zamestnanca a pri rovnakej mzde, absencia daňového zvýhodnenia v 3. dôchodkovom pilieri, výrazne ťažšia dostupnosť k úverovým prostriedkom a ďalšie.

Akým smerom by sa malo ubrať legislatívne úsilie, aby dokázalo zabezpečiť efektivitu aj spravodlivosť v podnikaní a práci?

Takmer každý deň sú zverejnené min. 2-3 nové alebo meniace sa legislatívne dokumenty, ktoré majú vplyv na podnikateľské prostredie. Pri ich príprave častokrát chýba pohľad podnikateľského prostredia, preto sa akékoľvek zmeny dohadujú až v legislatívnom procese, čo je  neskoro a predkladatelia sa bránia zásadnejším úpravám. Podnikateľské prostredie potrebuje väčšiu mieru slobody v podnikaní, aby mohlo prinášať inovatívne a produktívne riešenia. Zároveň potrebuje podporu štátnej a verejnej správy, aby mohlo produkovať dostatok daňových príjmov, ktoré tento aparát zaplatia. Na Slovensku takýto vzájomné osožný vzťah nefunguje, či skôr až bráni výkonu slobodného podnikania a vytvára neprimerané prekážky, preto podnikateľské prostredie nie je dostatočne zdravé, odolné, schopné prinášať inovácie a zvyšovať produktivitu práce.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Nie fiktívni, ale efektívni živnostníci. Zamestnanci požadujú prácu na živnosť, inak odídu