Napriek obavám spoločnosť zvládla prvý rok s novými technológiami bez dramatických zmien či skutočného masívneho prepúšťania pracovníkov. Neznamená to však, že pracovný trh môže na umelú inteligenciu (AI) zabudnúť. Futurológ a podnikateľ Bernard Marr totiž považuje príchod ChatGPT za „iPhone moment“ pre AI. „Takmer zo dňa na deň ju môže využívať takmer každý na vytváranie, automatizáciu a úsporu času v profesionálnom i každodennom živote,“ myslí si.
Na jej praktické využívanie sú však potrebné určité zručnosti, ktoré budú v priebehu roka 2024 podľa neho patriť k najcennejším a najžiadanejším. A západné firmy si to už začínajú uvedomovať. Príkladom je spoločnosť Netflix, ktorá bola v júli tohto roka ochotná ponúknuť 300- až 900-tisíc dolárov produktovému manažérovi v oblasti automatizácie platformy.
Namiesto nepriateľa pomocník
Naznačuje to, že firmy začali vnímať AI ako nástroj, ktorý im môže pomôcť k vyššej efektivite. Namiesto prepúšťania tak s najväčšou pravdepodobnosťou budú hľadať, respektíve školiť pracovníkov na to, aby AI nástroje využívali v praxi. V tejto oblasti budú dominovať zručnosti v oblasti programovania, modelovania databáz či programovania samotných strojov na podmienky automatizácie.
Northumbrijská univerzita v Newcastli dopĺňa, že AI bude zasahovať do rôznych kariérnych oblastí, napríklad do marketingu, predaja, starostlivosti o zákazníkov, financií a výskumu. Preto určité základné znalosti s nástrojmi, ako je ChatGPT, bude musieť v určitej miere ovládať takmer každý.
Nová práca nemusí byť pre Slovákov stresujúca. Začiatok im uľahčia tri nepísané pravidlá
Nakoľko tento trend začne v budúcom roku prenikať na Slovensko, je však otázne. „Slovenský trh práce sa s AI ešte len zoznamuje, respektíve snaží sa zorientovať v možnostiach jej využitia. Ani dáta spoločnosti zatiaľ vplyv AI na pracovný trh nezobrazujú,“ upozorňuje PR manažérka spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová. To však neznamená, že slovenské firmy tento nástroj nevyužívajú.
Príkladom je spomínaný nástroj ChatGPT alebo Midjourney, ktorý na základe písomných pokynov generuje obrázky a dokáže nahradiť fotobanky. To pomáha najmä firmám v marketingu, ktorým to šetrí náklady. Bežnou súčasťou života právnických firiem sú zase nástroje na generovanie e-mailov či jednoduchých formulárov, alebo zmlúv. Aj preto si AI v budúcom roku upevní rolu pomocníka a zamestnancom a firmám neostane nič iné, len sa s ňou na-učiť pracovať.
Nové zručnosti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?