Priemerná dĺžka života v Japonsku je síce nadpriemerná, avšak čoraz viac obyvateľov odkladá odchod do dôchodku až na 70. rok života. Hlavným dôvodom je nestabilita dôchodkového systému, ktorý nedokáže poskytnúť dostatočnú finančnú podporu pre dôstojný život v starobe.  

„Situáciu nepochybne zhoršuje rastúca inflácia, ktorá dosahuje dekádne maximá,” uvádza agentúra Bloomberg

Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) žije približne každý piaty Japonec nad 65 rokov v chudobe, čo je podstatne viac ako medián v iných rozvinutých krajinách. Priemerný mesačný dôchodok vrátane sociálnych dávok predstavuje len 144 982 jenov (910 eur), čo pokrýva zhruba polovicu životných nákladov dvojčlennej domácnosti. 

Neudržateľný systém

V správe z roku 2019 Agentúra pre finančné služby dospela k záveru, že priemerný japonský občan potrebuje za život nasporiť aspoň 20 miliónov jenov (125-tisíc eur) na to, aby si mohol zabezpečiť dôstojnú starobu. Napriek tomu japonskí štátni činitelia uisťujú, že verejný dôchodok stačí na živobytie. 

Experti sa medzitým zhodujú na tom, že verejný dôchodkový systém Japonska je v kríze. V priebehu posledných dvoch desaťročí sa počet tých, ktorí doň prispievajú, znížil o približne tri milióny, zatiaľ čo počet príjemcov vzrástol o viac ako 40 percent. Vyplýva to z údajov ministerstva sociálnych vecí. 

Vláda, ktorej dlh presahuje dvojnásobok veľkosti ekonomiky, vyčlenila tretinu tohtoročného rozpočtu na sociálne zabezpečenie. V snahe riešiť tento problém zákonodarcovia uvažujú o reformách, napríklad predĺžení dôchodkového poistenia do veku 65 rokov.  

„Japonsko, s najvyšším percentom seniorov na svete, je v popredí demografických zmien. Jeho skúsenosti ponúkajú cenné ponaučenia pre krajiny ako Čína, Južná Kórea, Európa a USA, ktoré sa taktiež zaoberajú starnutím obyvateľstva,” dodáva Bloomberg. 

Job center
Neprehliadnite

Pod povrchom nízkej nezamestnanosti v Európe sa skrýva problém