Na snímke vlajky členských krajín NATO vejú vo vetre pred sídlom aliancie v Bruseli v stredu 15. júna 2022. Európska komisia 22. júla prijala návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým ustanovuje Zákon o posilnení európskeho obranného priemyslu cez spoločné obstarávanie (EDIRPA) na roky 2022 – 2024. FOTO TASR/AP
Zdroj: Olivier Matthys

Spoločný masívny nákup zbraní

Čo sa chystá: Európska komisia 22. júla prijala návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým ustanovuje Zákon o posilnení európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania (EDIRPA) na roky 2022 – 2024.

Eurokomisia navrhuje vyčleniť na to až 500 miliónov eur z rozpočtu Únie. Nástroj bude v duchu solidarity motivovať členské štáty k spoločnému obstarávaniu a uľahčí prístup všetkým členským štátom k potrebným obranným produktom.

Z praxe: Vláda Eduarda Hegera vo veľkom a masívne vyzbrojuje. Slovensko napríklad nakúpi pásovú techniku od Švédska. Za 152 pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel CV9035 vrátane nákladov na infraštruktúru zaplatí vyše 1,6 miliardy eur, schválila to v júni vláda.

Stroje majú dopomôcť k vybudovaniu ťažkej mechanizovanej brigády, ku ktorej sa Slovensko zaviazalo v zmysle medzinárodných záväzkov kolektívnej obrany NATO.

Krajina tiež zakúpi 76 bojových obrnených vozidiel 8×8 od Fínska, rozhodnutie schválila vláda. Zmluvu na nákup bojových obrnených vozidiel Patria AMVXP od Fínska má minister obrany Jaroslav Naď uzatvoriť do 30. septembra. Celková cena za zákazku vrátane vozidiel, infraštruktúry a munície je 447 miliónov eur. Opozícia to tvrdo kritizuje s tým, že nákup bol netransparetný a predražený. 

Ďalšie dôležité správy

Mnohé krajiny zavádzajú nové dane
Neprehliadnite

Účet Európanov za vojnu bude vysoký. Na stole sú miliardové dlhy, plané sľuby a nové dane