Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Európsky parlament začiatkom júla 2022 schválil dva kľúčové zákony – o digitálnych službách (DSA) a o digitálnych trhoch (DMA). FOTO TASR/AP
Zdroj: Virginia Mayo

Nové digitálne regulácie

Čo sa chystá: Európsky parlament začiatkom júla 2022 schválil dva kľúčové zákony – o digitálnych službách (DSA) a o digitálnych trhoch (DMA). Prísnejšie pravidlá teda budú zasahovať do spôsobu predaja na internete aj do informačného priestoru. Budú dohliadať na to, či si niekto na internete nekúpil falšovaný výrobok, ale aj na to, čo ešte nie je nenávistný prejav a nezákonný obsah a čo už áno.

Z praxe: Kým Európska únia opakuje, že do slobody slova novými normami a reguláciami nebude zasahovať, otázky vyvoláva, ako sa jej to podarí. Všetko sa bude diať cez nastavené algoritmy napríklad aj pri probléme či treba z internetu odstrániť nenávistný alebo len odlišný názor.

Problémom sa môže stať, ak z internetu či zo sociálnych sietí zmizne text, ktorý prináša len iné názory. Nové európske digitálne normy zavádzajú v legislatíve pojem „gatekeepers“, teda „strážcovia brán“ alebo „strážcovia prístupu“.

Robert Chovanculiak z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) pre TREND uviedol, že sa postupne ukáže viacero nezamýšľaných dôsledkov. Doterajšie európske regulácie súkromia či využívania cookies priniesli totiž nemálo problémov v praxi.

„Dnes už vieme, že GDPR výrazne negatívne zasiahlo malé a stredné podniky, vytvorilo byrokraticko-administratívne peklo, v ktorom sa málokto vyzná a pre zákazníkov to často znamená len otravné odklikávanie súhlasov na stránkach. Dopady balíkov DMA a DSA budú násobne väčšie,“ spresnil.