Eurokomisia sa v najnovšej stratégii sa zaviazala, že do roku 2023 pripraví nový zákon o zdraví pôdy. FOTO TASR -  Edmund Örzsik
Zdroj: Edmund Örzsik

Pôda a pesticídy pod dohľadom Únie

Čo sa chystá: Zhoršujúci sa stav pôdy stojí EÚ miliardy eur. Podľa viacerých európskych inštitúcií tento trend Únia nezvráti, ak sa nedohodne na jednotných pravidlách ochrany pôdy, uvádza Euractiv. Únia sa v minulosti pokúšala prijať smernicu pre pôdu, no pre odpor niektorých členských štátov je pôda na rozdiel od vody a ovzdušia stále bez právnej ochrany.

Eurokomisia sa v najnovšej stratégii sa zaviazala, že do roku 2023 pripraví nový zákon o zdraví pôdy. Do roku 2050 chce napríklad dosiahnuť nulový čistý záber pôdy, čo by prakticky zastavilo úbytok poľnohospodárskej pôdy. Niektoré návrhy preberá z potravinovej stratégie Z farmy na stôl ako napríklad obmedzenie používanie pesticídov a umelých hnojív v poľnohospodárstve o 50 percent do roku 2030. 

Z praxe: Zástupcovia slovenských farmárov sa v Bruseli ešte v apríli tohto roku snažili podľa portálu Euractiv presvedčiť európskych politikov, aby pre vojnu na Ukrajine prehodnotili ekologické ciele stratégie Z farmy na stôl. Vedecké štúdie podľa nich už pred vojnou dokazovali, že splnenie týchto ambícií povedie k zníženiu výroby potravín, čím sa EÚ stane viac závislá od ich dovozu z tretích krajín.

Pod výzvou boli podpísaní zástupcovia agrárnych komôr z krajín V4 a ďalšie organizácie z krajín V4 a Bulharska, Chorvátska, Estónska, Litvy a Rumunska.

Prihovárali sa za odloženie štartu reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky nie od roku 2023, ale až 2024. Slovensko je navyše v rámci využívania prípravkov na ochranu rastlín výrazne pod priemerom EÚ, preto plošné zníženie pesticídov vo všetkých krajinách EÚ o 50 percent, nemá logiku. Je však malá pravdepodobnosť, že tieto výzvy budú zohľadnené.