Mníchov - Na archívnej snímke zo 14. júla 2022 v Mníchove zamestnanec pripravuje injekčnú striekačku s vakcínou proti opičím kiahňam od spoločnosti Bavarian Nordic.  FOTO TASR/DPA
Zdroj: Sven Hoppe

Rysuje sa Európska zdravotná únia

Čo sa chystá: Ľudia podľa portálu Euractiv posielajú do európskych inštitúcií rôzne požiadavky. Zdravotníctvo chcú pridať medzi kompetencie EÚ a vo všetkých štátoch chcú vidieť rovnako kvalitnú a dostupnú liečbu. To by sa však štáty najskôr museli vzdať právomocí, píše portál.

Pilierom spoločných zdravotníckych plánov Únie má byť projekt s názvom Európsky priestor pre zdravotné údaje (EHDS – European Health Data Space), ten sa formuje už od novembra 2021.

Európska komisia chce spoločným priestorom pre zdravotné údaje stanoviť jednotné podmienky využívania zdravotných údajov v oblasti výskumu, inovácie, tvorby politík a regulácie. Podrobnejšie kontúry budúcej Európskej zdravotnej únie sa formujú od novembra 2021.

Z praxe: Ešte 28. júla 2022 uplynul termín na zasielanie pripomienok Európskej komisii k digitálnym zdravotným údajom a zdravotníckym službám v rámci EHDS. Tie sa teraz vyhodnocujú.

Ako však upozorňuje napríklad český Inštitút práva a slobôd Pro libertate, ktorý je odborným združením právnikov, s európskym priestorom pre zdieľanie dát v oblasti zdravia existujú viaceré riziká.

Český advokát Tomáš Nielsen pri európskych plánoch na spoločnú zdravotnú úniu jednoznačne obhajuje právo na súkromie s tým, aby sa neopakovali „drastické zásahy do práv a slobôd občanov, ktoré sa opierajú o centralizované dáta“.

V snahe o centralizáciu zdravotných údajov občanov v rámci EHDS vidí viaceré riziká. „Nikto potom nebude mať šancu kontrolovať, nakoľko sú prípadné budúce opatrenia zmysluplné a nakoľko pôjde len o zneužitie dát pre mocenské či obchodné záujmy určitých skupín,“ dodal pre TREND T. Nielsen.

EK preferuje aj spoločné nákupy a obstarávanie v oblasti zdravotníctva, o čom svedčia aj posledné medializované správy. V polovici júla nakúpila 110-tisíc dávok vakcíny proti opičím kiahňam od dánskej farmaceutickej spoločnosti Bavarian Nordic, informovala eurokomisárka pre zdravotníctvo a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová. Ide o prvý prípad, keď peniaze z rozpočtu Únie sú používané priamo na nákup vakcín.

Očkovacia látka bude čoskoro dostupná pre členské krajiny dvadsaťsedmičky, Nórsko a Island.  Začiatkom augusta podpísala EK podľa portálu Hn.sk aj zmluvu, ktorá umožní štátom EÚ kúpiť až 250 miliónov dávok novej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 vyvinutej španielskou farmaceutickou spoločnosťou HIPRA. V platnosti zostali aj covidpasy až do 30. júna 2023, poslanci Európskeho parlamentu to schválili 23. júna.