V globálnom inovačnom rebríčku obsadilo Slovensko 46 miesto. V celosvetovom meradle stále patrí medzi úspešnejšie krajiny. Miestne firmy z globálneho pohľadu nadpriemerne inovujú, čoho výsledkom je vyšší hospodársky rast a lepšia životná úroveň. O dosť horšie je na tom domáce hospodárstvo v porovnaní s iným štátmi Európskej únie. Spomedzi dvadsiatich siedmich členov má menej inovatívnu ekonomiku len Rumunsko, ktoré sa celosvetovo umiestnilo na 49. priečke a veľkým prekvapením je 35. pozícia Bulharska.

K takémuto záveru pri hodnotení minulého roka prišiel Global Innovation Index. Ten analyzuje situáciu až v 132 krajinách. Jedine inovatívna ekonomika dokáže generovať silný hospodársky rast a bohatstvo. Nie je náhodou, že na prvom mieste je Švajčiarsko, ktoré dokonca predbehlo Spojené štátny americké, a tretia pozícia patrí Švédsku. Nemecko ako najväčšia európska ekonomika obsadilo až ôsmu priečku.

Plusy a mínusy slovenskej ekonomiky

Najsilnejšou stránkou slovenskej ekonomiky je technicky vzdelaná pracovná sila. Zamestnanci pracujúci v priemysle nemajú problém naučiť sa používať nové technológie. V tomto ukazovateli patrí slovenskému hospodárstvu v rebríčku Global Innovation Index 36. pozícia. Miestni odborníci zároveň relatívne rýchlo zvládajú zaškolenie lacnejšej pracovnej sily zo zahraničia.

Naopak, domáca ekonomika je na tom dosť zle z pohľadu ľudských zdrojov. Firmy sústavne nevedia obsadiť desaťtisíce pracovných miest. Aktuálne je na úradoch práce nahlásených takmer 99-tisíc voľných pozícií.

Zásadný problém spôsobuje nedostatok vysokoškolsky vzdelaných odborníkov. Bez nich nie je možné vo veľkom rozbehnúť nasadzovanie inovácií vo firmách. Navyše, pre menej kvalitné vysoké školstvo čoraz viac mladých ľudí odchádza študovať na univerzity do zahraničia. Slovensko tiež zaostáva v prepájaní univerzitného výskumu s reálnymi problémami miestnych firiem. V tejto kategórií obsadilo v rebríčku Global Innovation Index až 92. pozíciu.

Ešte horšie je na tom kvalita podnikateľského prostredia. V hodnotení len tohto kritéria skočilo Slovensko až na 122. mieste. Firmy trápi napríklad zbytočná byrokracia kombinovaná s vysokými sankciami za nedodržanie stanovených predpisov. Poslanci navyše zásadné zmeny čoraz častejšie prijímajú na poslednú chvíľu. Ako problematické sa vníma prepúšťanie nadbytočných zamestnancov, ktorým musia firmy často vyplácať vysoké odstupné.

Neefektívne minuté peniaze

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa