Slovensko: niečo prisľúbime, uvidíme

Súčasná 20-percentná sadzba DPH vznikla ako ,dočasnéʻ opatrenie v roku 2011. Vláda Eduarda Hegera ju znížiť nemieni, sľubuje to už dva roky.
Zdroj: Vlado Benko Jr.
Súčasná 20-percentná sadzba DPH vznikla ako ,dočasnéʻ opatrenie v roku 2011. Vláda Eduarda Hegera ju znížiť nemieni, sľubuje to už dva roky.

Prehodnocujeme, analyzujeme, nedá sa... Toto sú najčastejšie odpovede politikov na možnosti zníženia DPH na Slovensku.

„Nezabudnime, že 20-percentná sadzba DPH vznikla ako ,dočasnéʻ opatrenie v roku 2011. Dočasná je táto sadzba už 11 rokov. Verejné financie netrpia problémom príjmov, ale problémom výdavkov. Na daniach sa na Slovensku v roku 2020 vybralo o 79 percent viac ako v roku 2008, to je obrovský priestor na znižovanie daní,“ tvrdí Martin Vlachynský, analytik INESS. Tomuto kroku sa však vláda Eduarda Hegera bráni už dva roky a nevidí na to dôvod. 

Mesačná inflácia za december 2021 vzrástla na 5,8 percenta, najviac ju ťahali rastúce ceny potravín, stavebných materiálov. Ročná inflácia za vlaňajšok bola najvyššia za 9 rokov, a to 3,2 percenta, uviedol Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Predpokladá sa, že zdražovanie bude zrejme pokračovať v zrýchľovaní, zlom sa očakáva v apríli tohto roka.

Podľa názoru M. Vlachynského môže vláda skúsiť sekundárne opatrenia, ako je zníženie DPH (rovnako ako Poľsko), kde možno očakávať mierny pozitívny efekt na spomalenie inflácie, no nič zásadné.

„Naopak, obrovským oblúkom by sme mali obísť reguláciu cien, ktorú zavádza Maďarsko. Regulácia cien je ešte väčšia hrozba ako inflácia samotná, pretože nielen, že s infláciou nič neurobí, ale ešte aj znemožní ekonomike reagovať na ňu. Je to ako pacientovi zahodiť teplomer a tváriť sa, že je tým pádom vyliečený,“ dodáva pre TREND M. Vlachynský.

Česko začalo s testovaním v podnikoch dvakrát týždenne.
Neprehliadnite

Omikron len rýchlo prehrmí. Česko bez povinnosti vakcíny, do práce s covidom, očkovaní s testom

Nižšiu DPH si dnes uplatňuje 20 z 27 krajín EÚ. Znížiť ju na 5 percent z 20, aj to len pre gastro segment, ešte pred dvomi mesiacmi prisľúbil minister financií Igor Matovič. Podmienkou však je schválenie jeho daňovej reformy.

Minister hospodárstva Richard Sulík dokonca navrhuje, že v takom prípade by gastro stratilo možnosť uplatniť si nadmerné odpočty DPH, čo môže byť v rozpore s pravidlami EÚ. Problémom je vysoký verejný dlh, konkrétne záväzky vo výške 59,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Pre jeho stabilizáciu treba zadlženosť udržať pod úrovňou 3 percent HDP.