Česko: agresívna menová politika a nižšia DPH
Predchádzajúca vláda Andreja Babiša v októbri 2021 rozhodla o nulovej sadzbe DPH (namiesto 21percent) za dodávky elektriny i plynu za vlaňajší november a december. Nová vláda Petra Fialu predĺženie odmietla.
Medziročný rast cien je však stále ovplyvnený odpustením DPH u energií, bez ktorého by sa inflácia pohybovala už blízko 8 percent, prezradil Jakub Seidler, hlavný ekonóm Českej bankovej asociácie pre portál idnes.cz. Priemerná ročná inflácia u českých susedov vlani dosiahla 3,8 percenta, bola najvyššia od roku 2008.
Česká národná banka (ČNB) sprísňuje menovú politiku najagresívnejšie v strednej Európe, úrokové sadzby zvýšila už v júni 2021. Dôvodom je vysoká inflácia, ktorej príčinami sú narušenie dodávateľských reťazcov, zdraženie energií, ale aj situácia na trhu práce. Analytik M. Vlachynský sa necháva prekvapiť, aká úspešná bude jej ďalšia agresívna politika, dopredu totiž veľmi ťažko niečo predpokladať.
V posledných mesiacoch roka 2021 zvýšila ČNB v dôsledku zrýchlenia inflácie základnú úrokovú sadzbu v dvoch krokoch z 0,5 percenta na 3,75 percenta. V podobnej miere sa zvýšila aj nákladovosť firemného financovania. Zatiaľ čo ešte na začiatku 2021 platili podľa štatistík ČNB firmy z nových pôžičiek v priemere 1,43 percenta ročného úroku, koncom novembra to už bolo 4,46 percenta, teda trikrát viac.
Komerčné banky si takto vypýtali za svoje peniaze v priemere najvyšší úrok od roku 2008, teda od vrcholiacej svetovej finančnej krízy. Rast úrokov je dôvodom, prečo do ČNB masívne presúvajú svoje financie, informoval portál E15.cz. Prebytok hotovosti ukladajú buď tam, alebo aj do štátnych dlhopisov.
V Česku takto pokračuje éra drahých peňazí a medzi firmami rastie záujem najmä o eurové úvery. „Nejde iba o úrokové zvýhodnenie, ale aj o súčasť prirodzeného zabezpečenia proti náhlym výkyvom kurzu,“ povedala pre TASR ekonómka Raiffeisenbank Helena Horská. S rastom českých úrokových sadzieb sa pritom relatívna výhodnosť euroúverov dramaticky zvyšuje. Koncom novembra totiž banky za euroúvery účtovali v priemere iba 1,56 percenta.