Maďarsko: mix nižšej DPH i strop cien
Maďarská vláda od februára 2022 zníži ceny šiestich základných potravín, oznámil premiér Viktor Orbán. Ten sa so svojou stranou Fidesz snaží pred aprílovými voľbami poraziť rastúcu mieru inflácie aj pomocou cenových stropov na energie, palivá, ale i hypotéky. Dôvod? Maďarská inflácia ešte v novembri 2021 vyskočila na 14-ročné maximum 7,4 percenta.
Premiér uviedol, že ceny múky, cukru, slnečnicového oleja, mlieka, bravčového stehna a kuracích pŕs musia od budúceho mesiaca klesnúť na úroveň z polovice októbra 2021. Štát vlastne takto vstúpil do regulácie cien, ktoré si prirodzene nastavuje trh a prinúti obchodníkov upraviť ich.
Maďarská centrálna banka sa v júni 2021 stala prvou v EÚ, ktorá začala od vypuknutia pandémie zvyšovať náklady na úvery. Základný úrok zdvihla celkovo o 1,8 percentného bodu na 7-ročné maximum 2,4 percenta. Tiež na pol roka zmrazila úrokové sadzby hypoték pre domácnosti. V novembri 2021 zaviedla cenový strop na pohonné hmoty (benzín i naftu), ktoré by mali byť vo februári ešte predĺžené vzhľadom k ich prudkému zdražovaniu.
Maďari sa v čase, kedy Európa zatvára jadrové elektrárne, pred pár dňami vyjadrili, že ich cieľom je sebestačnosť v dodávkach elektriny, preto rozšíria jadrovú elektráreň Paks o dva bloky.
Európska komisia chce umožniť za určitých podmienok dočasne zaradiť jadrovú energetiku a zemný plyn medzi tzv. zelené investície. To sa nepáči Rakúsku a Nemecku, keďže tie ohlásili zatvárenie všetkých jadrových elektrární. Patria k najhlasnejším kritikom jadrovej energetiky a dlhodobo sa odmietavo stavajú k jadrovým programom krajín V4. Rozdiely medzi jednotlivými krajinami EÚ sa aj v tejto otázke prehlbujú.