Slovenské spoločnosti odpovedajú, akým spôsobom sa snažia získať kvalifikovaných pracovníkov.

Marek Schwarz, riaditeľ ľudských zdrojov v spoločnosti TMR

Situácia na trhu práce už dlhodobo nie je jednoduchá. Snažíme sa ju riešiť systémovo. Pokračujeme a rozširujeme spoluprácu so školami v oblasti duálneho vzdelávania, na Liptove sme sa napríklad spojili s ostatnými odvetviami ako napríklad s potravinármi, poľnohospodármi a strojármi, aby sme zachránili jednu zo škôl a dali jej možnosť zmysluplného pokračovania s priamou väzbou na prax a garanciou zamestnania pre absolventov.

Pracujeme tiež na vytvorení nášmu podnikaniu blízkych učebných odborov ako napríklad lanovkár. Okrem toho sa aktuálne snažíme využiť národné víza, aby sme doplnili stavy zamestnancov pracovníkmi z krajín ako napríklad India. Už dlhodobo sme v situácii, že z domácich zdrojov jednoducho nedokážeme obsadiť všetky voľné miesta, najmä tie jednoduchšie obslužné pracovné pozície. Preto venujeme pozornosť aj zahraničným krajinám ako napríklad India alebo Filipíny.

Aj vzhľadom na situáciu na trhu práce je výber vhodného kandidáta na jednotlivé pozície časovo náročnejší. Využívame profesné portály, vlastný náborový portál, pravidelne sa prezentujeme na školách, pracovných veľtrhoch. Pozitívne skúsenosti máme aj so študentmi, ktorí u nás pravidelne brigádujú a po skončení štúdia sa vďaka získaným skúsenostiam rozhodnú pokračovať ako naši stáli zamestnanci. 

Martin Pakan, Chief People and Culture Officer, Orange Slovensko

Náš segment je dlhodobo vysoko kompetitívny a dopyt po IT a dátových špecialistoch, ktorých je dlhodobo nedostatok, pretrváva. To, ako rýchlo dokážeme nájsť vhodných pracovníkov, závisí od konkrétnej pozície a požiadaviek. Celkovo sme však  schopní nájsť nových zamestnancov maximálne do štyroch až piatich mesiacov.  

Pri top pozíciách využívame služby renomovaných agentúr špecializovaných na executive search. Výhodou je tiež výhodu, že sme súčasťou francúzskej skupiny Orange, teda hľadáme ľudí aj v rámci Európy. Máme kolegov z Moldavska, Poľska a samozrejme aj z Francúzska. Pri externých kandidátoch sa obzeráme smerom na Českú republiku, Rakúsko a balkánske krajiny. Mali sme už aj kandidátov z Turecka a najnovšie k nám nastupuje kandidátka z Grécka so skúsenosťami z Rakúska. 

Alexander Jančo, výkonný riaditeľ spoločnosti Packeta

V sektore logistiky je pomerne nízka nezamestnanosť. Preto sa už teraz pripravujeme na predvianočnú sezónu a zabezpečujeme dostatočný počet kuriérov, skladníkov, ľudí na administratívnych pozíciách aj zákazníckom servise. 

Inzerujeme na klasických pracovných portáloch aj na našom webe. Osvedčilo sa nám tiež zdieľať voľné pracovné pozície na sociálnych sieťach, prípadne cez našu aplikáciu. V niektorých prípadoch sme využili tiež našu sieť výdajných miest. Zároveň hľadáme možnosti, ako vzdelávať a vychovávať nových odborníkov. 

Packeta Group pôsobí v siedmich krajinách, čo prirodzene zvyšuje počet ľudí zo zahraničia, obyčajne však dokážeme na Slovensku nájsť kvalitných ľudí na všetky pozície. Ľudí z tretích krajín mimo EÚ nemáme, tu ich zamestnávanie komplikujú legislatívne prekážky. 

Zuzana Kissová, HR Manager skupiny Medusa

Gastro priemysel je veľmi špecifický, ako nárokmi na zamestnancov, tak ich dynamikou. Nájdenie pracovníkov na pomocné pozície dokáže byť rýchly proces, náročnejšie je zamestnanca udržať dlhodobo. O niečo komplikovanejšia situácia je s pozíciami, na ktoré je nutná kvalifikácia a vyžadujú vyššie štandardy, ako napríklad kuchár, pekár, či manažér.

Nesmieme opomenúť ani faktor sezónnosti. Najviac personálu potrebujeme v letných mesiacoch. Našou výhodou je, že po skončení leta máme silnú eventovú sezónu a aj vďaka tomu si kvalitných zamestnancov vieme udržať celoročne.

Na prilákanie kandidátov do gastro priemyslu na Slovensku je potrebné využiť kombináciu tradičných aj moderných kanálov. Využívame prednostne online pracovné portály, takisto Linkedin, odborné školy, personálne agentúry, či  sociálne siete, kde sa snažíme zaujať viacerými formami, nielen inzerátmi – videá, fotky, gastropodujatia.

V tomto momente na pracovnom trhu pomáha bohužiaľ práve vojnový konflikt na Ukrajine. Ten nám sem doslova nahnal kopec schopnej a ochotnej pracovnej sily, ktorá prednostne - z dôvodu jazykovej bariéry pokrývala práve nižšie pozície, avšak tí ambicióznejší sa už posunuli aj na manažérske pozície. Zamestnávame pracovníkov z rôznych krajín ako Ukrajina, Srbsko, Gruzínsko, Španielsko, dokonca India a aj v budúcnosti sme tomu otvorení. 

Mária Zerzanová, hovorkyňa Tesco Slovensko

Pociťujeme, že sa z roka na rok situácia na trhu práce mení, preto vytvárame priestor aj pre mladých ľudí v rámci celého nášho podnikania a ponúkame príležitosti na prvé zamestnanie prostredníctvom brigády, praktického vyučovania, duálneho vzdelávania, absolventských programov či ďalšie kariérne možnosti v obchodoch, distribúcii alebo v centrálnej kancelárii.

Aktuálne u nás pracuje na rôznych pracovných pozíciách 6,7 percenta kolegov so zdravotným znevýhodnením a uplatnenie si našli aj kolegovia zo zahraničia, konkrétne 16 rôznych národností. Nábor nových kolegýň a kolegov trvá o niečo dlhší čas najmä pri pracovných pozíciách so špecifickými zručnosťami ako pekár alebo údržbár. Väčšina záujemcov o prácu reaguje na naše inzeráty na pracovných online portáloch, LinkedIn alebo priamo prostredníctvom našej kariérnej webovej stránky.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Nízke platy, stres či nevhodné podmienky. V týchto odvetviach chýbajú tisíce zamestnancov