Globálne spoločnosti čoraz viac bojujú s vysokým zadlžením, pričom núdzové výmeny dlhov, známe ako reštrukturalizácia mimo konkurzu, sa stávajú dominantnou formou riešenia finančných ťažkostí.
V júli tvorili tieto výmeny až dve tretiny všetkých globálnych úpadkov a tento trend naďalej rastie, ako vyplýva z údajov agentúry S&P Global.
Súčasne analytici varujú, že objem zlyhaných úverov začína pripomínať obdobie pred veľkou finančnou krízou. „Zvýšený počet núdzových reštrukturalizácií často signalizuje problémy v podnikoch, ktoré už v minulosti prešli podobnými problémami,” dodávajú v správe.
Podľa S&P Global došlo ku koncu júla k úpadku 87 podnikov na celom svete, z ktorých 52 sídlilo v Spojených štátoch. To predstavuje mierny pokles v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď v USA zbankrotovalo 60 firiem.
Konkurenčná agentúra Fitch Ratings pritom už na začiatku roka upozorňovala na rastúce riziko nesplácaných podnikových záväzkov, najmä u firiem so špekulatívnymi, rizikovejšími dlhmi.
V komerčných bankách sa medzitým hromadia oneskorené platby, pričom miera omeškania pri podnikateľských úveroch v prvom štvrťroku vzrástla na 1,13 percenta, informuje portál Market Insider.