Krajiny Vyšehradskej štvorky nepatria k tým, ktoré by cudzincov vítali s otvorenou náručou. Obzvlášť nie takých, ktorí sa v nich chcú natrvalo usadiť a pracovať. Preukazujú to rôzne prieskumy, medzi inými napríklad aj index akceptácie migrantov, ktorý sleduje spoločnosť Gallup. Slovensko a Maďarsko sa v tomto rebríčku 145 krajín umiestnili v poslednej desiatke.

Téma zamestnávania cudzincov tak naberá v týchto krajinách špecifické kontúry. Otázka znie, nakoľko sú schopné cudzincov nielen zamestnať, ale aj začleniť do bežného života a dosiahnuť, aby domáci akceptovali ich prítomnosť a nevnímali ich ako votrelcov. „Krajiny, ktoré doteraz presadzovali politiku odmietania cudzincov, musia odrazu presviedčať vlastných obyvateľov o tom, že práve cudzinci sú kľúčom k dôležitému ekonomickému rastu a sú tak pre ich krajinu nevyhnutnosťou,“ uvádza sa v stanovisku Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS), ktorá reaguje na potrebu zaplniť prázdne miesta na slovenskom trhu práce.

Pravdou je, že viaceré postkomunistické krajiny sa pravdepodobne budú musieť popasovať s výzvou, ako skĺbiť dopyt po pracovnej sile zo zahraničia s politickými náladami a náladami obyvateľstva. Portál Deutsche Welle si všíma, že krajiny ako Poľsko či Maďarsko už podnikajú kroky, ktorými sa snažia import zahraničných pracovných síl zjednodušiť.

APAS informuje, že Poľsko začalo robiť v tomto smere osvetu – organizujú tam napríklad antidiskriminačné semináre, ktoré majú potláčať rasizmus, pričom krajina sa takisto snaží zmierniť obavy svojich obyvateľov z nárastu kriminality. Tá istá krajina, ktorá je inak jedným z najväčších odporcov migračnej politiky EÚ. A zároveň tá istá krajina, ktorá postupne importuje šesťtisíc cudzincov, prevažne z Ázie, aby v rafinérii pološtátnej ropnej spoločnosti PKN Orlen pri meste Plock postavili novú petrochemickú továreň. Paradoxné je, že Orlen bol až do októbrových volieb pod kontrolou pravicovej vlády premiéra Mateusza Morawieckeho, ktorému sa plány európskych orgánov o rozložení záťaže pri akceptovaní migrantov obzvlášť nepáčia, ako upozornil New York Times.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa