Súčasní slovenskí štyridsiatnici pôjdu do penzie ako 66-roční. Ľudia narodení v roku 2019 až ako 70-roční. S takýmto odhadom prišla nezávislá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Dôvod zvyšovania veku je pomerne jednoduchý. Ľudia žijú čoraz dlhšie, starších občanov je čoraz viac a štát dlhodobo utiahne vyplácanie dôchodkov len v kombinácii so zvyšovaním veku odchodu do penzie.
Lenže vo vysokom veku je pre človeka nereálne manuálne ťažko pracovať. Slovensko preto v najbližších rokoch čaká nepríjemná diskusia o tom, kto bude musieť pracovať až do sedemdesiatky a komu štát, naopak, dovolí odísť skôr aj bez krátenia dôchodku. Nech už to dopadne akokoľvek, vždy sa nájde niekto nespokojný. Vylúčené skupiny zamestnancov sa budú snažiť pravdepodobne aj prostredníctvom protestov dostať do zvýhodnených kategórií.
- Ako je to dnes
- V súčasnosti je na tom dôchodkový systém dobre. Na jedného penzistu pripadajú štyria ľudia v produktívnom veku. O tridsať rokov to s veľkou pravdepodobnosťou nebudú ani dvaja. Štát preto už v súčasnom období každý rok o dva mesiace zdvihne vek odchodu do penzie. Cieľom je dostať sa do roku 2030 na hranicu 64 rokov. Potom sa vek odchodu do penzie naviaže na strednú dĺžku života. Slováci budú s veľkou pravdepodobnosťou žiť čoraz dlhšie. Preto dnešní štyridsiatnici pôjdu do penzie ako 66-roční a práve narodené deti až ako 70-ročné.
Inšpirácia v Českej republike
Súčasná koalícia si svoju popularitu postavila na podpore dôchodcov. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš chce otvoriť diskusiu o znovuzavedení penzijného stropu. „A to tak, aby sa nižší vek odchodu do dôchodku vzťahoval na ťažšie a fyzicky náročnejšie povolania,“ priblížila Natália Jachym Holubová, hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Dôchodkový strop je obľúbený nástroj na získanie popularity u voličov. Súčasnú koalíciu navyše nič nestojí. Prípadné znovuobnovenie dôchodkového stropu na úrovni 64 rokov začne štátnej pokladnici spôsobovať ťažkosti až v roku 2030.
Slovensko sa môže inšpirovať Českou republikou. Minister práce Marian Jurečka tam pred pár dňami predstavil veľkú dôchodkovú reformu. Zmeny kabinetu Petra Fialu možno nakoniec podporí aj najsilnejšia opozičná strana ANO vedená Andrejom Babišom. Sprostredkovaním rokovaní medzi koalíciou a opozíciou sa o celospoločenskú dohodu snaží český prezident Peter Pavel.
Ide o rozumný prístup. Slovenský penzijný systém smeruje do krachu. Dôvodom je, že domáci politici začali o voličov bojovať neustálym zvyšovaním dôchodkov. Napríklad v podobe rodičovského bonusu a trinástych penzií. Zároveň nepopulárne opatrenie v podobe zvyšovania veku odchodu do penzie nad hranicu 64 rokov bolo viackrát prijaté a následne zrušené. Výsledkom neustálych zmien je chaos a neprehľadný dôchodkový systém.
Ťažko manuálne pracujúci
Čoraz neskoršiemu veku odchodu do penzie sa nevyhne žiadna európska krajina. Ide len o to, kedy sa tak stane a ako dramaticky schválené zmeny dopadnú na pracujúcu populáciu. V rámci predstavenej reformy sa aj česká vláda rozhodla naviazať vek odchodu do penzie na strednú dĺžku života. Česi tak budú do dôchodku chodiť podobne neskoro ako Slováci. Aktuálne je český penzijný strop na úrovni 65 rokov. Napriek výraznej podobnosti má byť aj jeden zásadný rozdiel. Ťažko pracujúci Česi budú mať nárok odísť do dôchodku výrazne skôr. V optimálnom prípade až o päť rokov, a to bez krátenia priznanej penzie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?