Nie je tomu tak dávno, čo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR deklarovalo úmysel udeliť dvetisíc národných víz štátnym príslušníkom balkánskych, kaukazských a stredoázijských krajín. Ministerstvo tým chcelo pomôcť obsadiť dlhodobo nedostatkové pracovné pozície v priemysle a výrobe. Práve toto sú sektory, v ktorých na Slovensku pracuje väčšina cudzincov.
Národné víza umožňujú v porovnaní so štandardným postupom jednoduchší prístup cudzincov z tretích krajín na slovenský pracovný trh. Pravdou však je, že z dlhodobého hľadiska sa na národné víza spoliehať nedá. Slovensko sa totiž borí s problémami, na vyriešenie ktorých sú národné víza len náplasť, a aj to premokavá.
Môže byť neskoro
Sú to pritom problémy, ktoré sa nedajú zamiesť pod koberec. Otázka zamestnávania cudzincov totiž nie je o multikultúrnom trende, ale o reálnych potrebách nielen slovenského trhu práce. „Zamestnávanie cudzincov síce nie je jediná cesta, ale pre udržanie hospodárstva je dôležitá,“ myslí si riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov Slovak Business Agency (SBA) Marián Letovanec.
„Národné víza môžu byť užitočným nástrojom na riešenie naliehavej situácie pri vybraných povolaniach, nie sú však postačujúce na riešenie dlhodobého problému nedostatku pracovnej sily na Slovensku,“ zdôrazňuje analytik spoločnosti Trexima Samuel Filadelfi a súhlasia s ním v zásade aj predstavitelia personálnych agentúr. Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že sa v tejto veci robí málo a aj to, čo sa robí, sa deje nesystematicky a len na nátlak zamestnávateľov a organizácií.
Zdá sa, že systematický prístup k riešeniu problémov s trhom práce je hudbou neistej budúcnosti a je pritom otázne, kto bude tým hudobníkom, čo ju zahrá – či to bude práve nastupujúca vláda, alebo až niektorá z budúcich vládnych garnitúr. Celkom ľahko sa však môže stať, že by mohlo byť aj neskoro. „Ak by nová vláda zanedbala problematiku cudzincov a ich prístupu na slovenský trh práce, mohlo by to mať niekoľko potenciálnych dôsledkov a znamenať hrozbu pre slovenskú ekonomiku a firmy,“ poukazuje na riziká S. Filadelfi. Domnieva sa však, že situácia na trhu práce bude vládu nútiť, aby sa o riešenie týchto problémov zaujímala.
Naopak, socio-ekonomický analytik mimovládnej organizácie Pracujúca chudoba Ján Košč je skeptickejší. Myslí si, že sa bude tlačiť skôr na dovoz zamestnancov a nebudú sa riešiť koncepčné a systémové zmeny. Aj návrh udeľovať národné víza vybraným skupinám cudzincov je, koniec koncov, o dovoze zamestnancov. „Je to len malá záplata na otvorenej zlomenine,“ vyjadruje sa na ich adresu analytik.
Z Tadžikistanu do slovenských fabrík. Ministerstvo chce uľahčiť vstup tisíckam ľudí z východu
Zlé a horšie scenáre
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?