Firmy i zamestnanci na Slovensku čakali do poslednej chvíle, ako to bude s vykonávaním i preplácaním testov na pracoviskách od 1. februára 2022. Nikto im nedal žiadne odpovede, otázky zostali „v lufte“ a oslovené rezorty sa zakrývajú s ničnehovoriacou hláškou – obráťte sa inde. Žiadne mená, žiadna zodpovednosť, žiadne rozhodnutie.
Za tým sa skrýva len jedno – buď vláda chce, aby si neočkovaní zamestnanci testy na pracoviskách platili z vlastného vrecka, alebo nejakú zmenu ako obvykle vyhlási so spätnou platnosťou.
Pre firmy je takáto komunikácia neprijateľná už dlhodobo. Sľubovaná predvídateľnosť legislatívy, včasné prijímanie zákonov a dobrá komunikácia s biznis sektorom sú v nedohľadne, vláda Eduarda Hegera túto oblasť nezvláda. Týka sa to aj podmienok na pracoviskách.
Horúci zemiak medzi rezortami
Dopátrať sa toho, ako to bude po novom vyzerať na pracoviskách, je nemožné. Rezorty si túto tému prehadzujú ako horúci zemiak. Rezort zdravotníctva a rovnako i rezort práce nás odkázali na rezort hospodárstva. Ten mal vydať usmernenie pre zamestnávateľov.
„V súčasnosti (31. januára) rokujeme o ďalšom postupe s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ SR). Touto otázkou by sa mal na najbližšom rokovaní vlády zaoberať aj vládny kabinet. Kým táto otázka nie je uzatvorená, zamestnávatelia sa nemusia obávať žiadnych sankcií,“ uviedla pre TREND hovorkyňa ministra hospodárstva Katarína Matejková.
Nevedno, prečo rezort hovorí hneď o sankciách, keď firmy nevedia, ako si majú nastaviť pracovný režim a je to pre ne prioritou, aj vzhľadom na rastúci počet nových prípadov omikronu. Faktom však zostáva, že firmy už v najbližších dňoch môžu požiadať o preplatenie nákladov na povinné testovanie zamestnancov. Ministerstvo hospodárstva finišuje s formulárom a technickým zabezpečením tohto procesu.
Najbližšie rokovanie vlády je podľa zistení TRENDU naplánované na 2. februára. Zatiaľ je na programe podľa dát k 31. januáru 2022 šesť bodov programu, napríklad o fonde na podporu kultúry, o priamej výchovno-vzdelávacej činnosti či o vyjadrení súhlasu s vysporiadaním dlhov Sudánu voči Medzinárodnému menovému fondu z dielne rezortu financií. Podnikateľský a zamestnávateľský sektor márne čaká na to, kto sa mu konečne začne venovať.
V každom prípade platí, že ÚVZ SR bude zrejme naďalej požadovať kontroly covid pasov zamestnancov na pracoviskách a od neočkovaných sa očakáva test. Ten im po novom už nemá kto preplatiť, finančná záťaž ostane zrejme na ich pleciach. Prípadne niektorí zamestnávatelia im môžu prispievať na testovanie dobrovoľne aj naďalej, očakávajúc, či rezort hospodárstva vydá ďalšie usmernenie o spätnom preplatení týchto nákladov.
Ďalšou možnosťou je, že by ÚVZ SR túto povinnosť pre firmy jednoducho zrušil a opatrenia uvoľnil, ako sa to deje v niektorých krajinách EÚ. Paradoxom je, že od 1. februára 2022 sa na Slovensku skrátila doba plnej zaočkovanosti proti ochoreniu covid-19 z 12 mesiacov na deväť od podania poslednej dávky.
To reálne znamená, že aj zaočkovaní treťou dávkou sa buď musia dať znova zaočkovať ďalšou dávkou, lebo inak by mohli teoreticky spadať do kategórie neočkovaných.
Ideme opačne ako českí susedia
Nejasný a nepredvídateľný postoj štátnych úradníkov kritizuje aj účtovná poradkyňa Jaroslava Lukačovičová. „Vlna omikronu ešte len bude vrcholiť a zamestnávatelia budú bojovať asi s najväčšími výpadkami zamestnancov od začiatku pandémie. Bolo by teda asi fajn odpovedať zodpovedným zamestnávateľom, čo ďalej,“ ironicky poznamenáva na sociálnej sieti.
To by sme však nemohli žiť v krajine, kde všetko prichádza za päť minúť dvanásť, alebo sa mení retroaktívne, dodáva. Firmám neostáva nič iné, len si počkať, čo sa bude diať na najbližšom rokovaní vlády, keďže všetky rezorty hrajú rolu „mŕtveho chrobáka“.
Istý záblesk informácií sa však predsa len objavil 26. januára 2022. Nezaočkovaní zamestnanci by sa mali na pracoviskách testovať aj po 1. februári. „Jednotlivé firmy sú na to pripravené a majú manuály, ako to zvládnuť tak, aby neohrozili chod najmä kritickej infraštruktúry," poznamenal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Predpokladá, že predĺženie OTP režimu na pracoviskách sa udeje v súčinnosti s hlavným hygienikom.
Nákupy štátu v miliónoch eur
V susednom Česku pri vlne omikronu zvolili iný prístup. Rozdiely nie sú len v tom, že Česi testujú všetkých (neočkovaných, očkovaných prvou, druhou či treťou dávkou vakcíny proti covidu-19, i tých po prekonaní choroby), ale aj v ich preplácaní.
Napríklad v prípade zamestnancov štátnej správy v Česku, pre ktorých nakúpila testovacie sady česká Správa štátnych hmotných rezerv, vyjde jeden antigénový test na necelých 17 českých korún (u nás 0,70 eur). Česká vláda sa dohodla so zdravotnými poisťovňami na preplácaní jedného AG testu v sume 60 Kč (2,45 eura) z verejného zdravotného poistenia.
Na Slovensku nie sú nákupné ceny všeobecne známe. Vláda nakúpila 10 miliónov antigénových testov v rámci obstarávania realizovaného Európskou komisiou ešte v októbri 2021. Nákup v sume 31,9 miliónov eur podľa Centrálneho registra zmlúv schválila vláda ministrovi zdravotníctva V. Lengvarskému, minister financií Igor Matovič mal na to uvoľniť financie.
Ďalšia zmluva na 10 miliónov AG testov bola uzatvorená v novembri 2021 za celkovo 26 miliónov eur. Testy mali byť použité na testovanie v školách, v nemocniciach, v rámci mobilných odberných miest a vo firmách, ktoré o to prejavia záujem. Kde však napokon testy v tomto veľkom objeme končia po jednotlivých položkách, vláda nezverejňuje.
TREND sa pozrel na jednotlivé pravidlá, ktoré platia aktuálne u nás a u našich susedov, pričom obidve krajiny rátajú denne tisícky nových prípadov vírusu omikron. Prístup vlád je aj tu zásadne rozdielny. Pozrite si ich nižšie vo fotostory.