Od 1. mája 2013 platí rozsiahla novela zákona o službách zamestnanosti. Tak ako predchádzajúce zákony z pera ministra Richtera a jeho štátnych tajomníkov Buriana a Ondruša, aj táto prináša ďalšie rany istoty ďalším skupinám ľudí z tých "dolných 5 miliónov."
Určite viete, že novelou sa zásadne znižujú príspevky na absolventskú prax, príspevky začínajúcim živnostníkom a dokonca aj príspevky na činnosť chránených dielní, ktoré zamestnávajú invalidov. Jedna skupina ľudí však novelou získala: sú to spoločníci verejných obchodných spoločností (v.o.s.), komanditných spoločností (k.s.) a spoločností s ručením obmedzeným (s.r.o.)
Títo ľudia podľa doterajšieho zákona nemohli byť na Úradoch práce ako evidovaní nezamestnaní - logickým dôvodom je fakt, že sú majitelia, resp. spolumajitelia obchodnej spoločnosti a preto ich na úrade práce do evidencie nezamestnaných zapísať nemohli.
Od 1. mája 2013 však došlo k zmene a Úrad práce zaeviduje do evidencie uchádzačov o zamestnanie aj spoločníkov verejných obchodných spoločností, komanditných spoločností alebo spoločností s ručením obmedzeným ak sú súčasne zamestnaní v pracovnom pomere a v pracovnom pomere majú mzdu najviac 75% životného minima - v čase od 1.5.2013 do 30.6.2013 je to suma 145,93 eura. Či takíto spoločníci majú príjem zo svojej spoločnosti a v akej výške, nikto skúmať nebude. V evidencií sa tak okrem ľudí, ktorí sú bez práce a nepodnikajú, môže ocitnúť aj spoločník malej nefungujúcej s.r.o., z ktorej nemá žiaden príjem a dokonca i spoločník s príjmami zo svojej s.r.o v zaujímavej výške.
Konečne sú tu sľubované istoty - aj pre "ťažkých kapitalistov" ,-)
****
Citácia zo zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení účinnom od 1. mája 2013:
§ 4
Zamestnanec
(1) Zamestnanec na účely tohto zákona je fyzická osoba v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.
(2) Za zamestnanca na účely tohto zákona sa nepovažujú zamestnanci cirkví a náboženských spoločností, ktorí vykonávajú duchovenskú činnosť.
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
(1) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, konateľom alebo členom dozornej rady spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom predstavenstva alebo dozornej rady akciovej spoločnosti podľa osobitného predpisu, ak nie je zamestnanec,
b) prevádzkuje živnosť podľa osobitného predpisu,
c) vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov,
d) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách podľa osobitného predpisu,
e) vykonáva činnosť agentúry dočasného zamestnávania podľa § 29,
f) vykonáva činnosť agentúry podporovaného zamestnávania podľa § 58.
(2) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa odseku 1.
§ 6
Uchádzač o zamestnanie
(1) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý
a) nie je zamestnanec, ak v odseku 2 písm. a) nie je ustanovené inak,
b) nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo nevykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak v odseku 2 nie je ustanovené inak,
c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.
(2) Uchádzač o zamestnanie môže
a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu, ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, alebo
b) poskytovať údaje pre štatistiku rodinných účtov, ktorú vykonáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.
(3) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancom.