Prechod na ekologickejšiu výrobu ocele si rovnako ako prechod na elektromobilitu vyžiada redukciu pracovných miest. 

Lídri priemyslu, vychádzajúc z podkladov Európskej asociácia výrobcov ocele (Eurofer), apelujú na to, aby boli pri prechode na ekologickejšiu produkciu zachované v odvetví státisíce pracovných miest.

V nedávnej debate s predstaviteľmi Európskej komisie vyzval Eurofer na okamžité riešenie problémov, ktoré sužujú tento priemysel. Podľa samotnej Komisie totiž príde do roku 2040 k zrušeniu jedného až piatich percent súčasnej pracovnej sily v energeticky náročných odvetviach, kam patrí aj výroba ocele.

Zelený priemysel zabolí

Nízkouhlíková oceľ vyrábaná v Európe má strategickú úlohu, pretože smeruje k hospodárstvu s čistou produkciou bez emisií. Oceliari však aj naďalej narážajú na problémy v podobe vysokých cien energie potrebnej na výrobu, ázijskej konkurencie či nadmernej globálnej produkcie.

V minulom roku evidoval Eurofer historicky najnižšiu mieru výroby surovej ocele v Európe, ako aj množstvo odstavených závodov a s tým spojený negatívny dosah na zamestnanosť. Takýto stav signalizuje naliehavú potrebu politických zásahov na zabezpečenie budúcnosti odvetvia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa