Zo začiatku firmu finančne podporil štvrtý majiteľ spoločnosti, ktorý zafinancoval prvý projekt a fungovanie firmy po dobu šiestich mesiacov. „Na rozbeh takéhoto biznisu sú potrebné veľké finančné prostriedky. Mali sme dobrú myšlienku a kvalitný tím, ktorý pozostával z nás troch, no nájsť niekde vo verejnom sektore prostriedky na začiatok je nemožné,“ vysvetľuje I. Zelíska.

Dnes rast firmy financujú zo svojej podnikateľskej činnosti a niečo tiež plynie z bankových úverov. Nad tretími stranami v podobe investorov zatiaľ neuvažujú.

Za štyri roky spoločnosť narástla z troch na 40 zamestnancov. V blízkej budúcnosti by sa mala rozrásť na viac ako 100 zamestnancov. Čo sa týka finančných výsledkov, za prvý rok svojho fungovania dosiahla tržby necelých 14-tisíc eur.

Potom nasledoval exponenciálny rast nielen obratu, ale aj zamestnancov. O rok neskôr už firma dosiahla tržby viac ako 500-tisíc eur a za minulý rok atakovala takmer 4,2 milióna eur so ziskom na úrovni takmer 330-tisíc eur.

Filip Fraňo, Ivan Zelíska, Maroš Černý, Rossum Integration
Zdroj: Rossum Integration
Filip Fraňo, Ivan Zelíska, Maroš Černý, Rossum Integration

Z garáže do vlastných priestorov

V súčasnosti Rossum Integration pôsobí na celom území Slovenska a začiatkom roka vytvorili pobočku aj v susednej Českej republike. Správanie zákazníkov je však iné, a to, čo funguje na Slovensku nemusí fungovať v Čechách a naopak. Zaujímavé sú pre nich však aj trhy v Poľsku či Maďarsku, no najskôr sa chcú zamerať na svoju novú českú pobočku.

Uvažujú tiež nad distribúciou, pričom v hre je prebratie niektorej už existujúcej firmy pod svoje krídla, aby mohli robiť objemy aj z predaja produktov. Okrem Rossum Integration vlastnia tiež firmu Rossum Café, ktorá vznikla pred dvomi rokmi. Ide o robotického baristu – inováciu, ktorú priniesli na trh v tomto segmente a ktorá sa nachádza taktiež v Trenčíne.

O súťaži EY Podnikateľ roka

EY Podnikateľ roka je najprestížnejšia svetová súťaž podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam. Jej cieľom je ukázať verejnosti vynikajúce osobné príklady na poli podnikania, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Súťaž EY Podnikateľ roka je koncipovaná ako medzinárodná, preto sú kritériá, podľa ktorých sa posudzujú jednotliví účastníci, v každej krajine porovnateľné. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Podrobnejšie informácie nájdete na www.eypodnikatelroka.sk.

Montáž zariadení na začiatku realizovali v garáži starého otca jedného zo spoluzakladateľov. Najväčší míľnik pre firmu preto bolo sťahovanie do prenajatých priestorov v Trenčíne. Tam zotrvali rok a pol a neskôr sa aj v dôsledku rastu zamestnancov presťahovali do nových a väčších priestorov. Aktuálne riešia, že by sa znova presťahovali, nakoľko súčasné priestory sú im už malé.

Zaujímavosťou je, že firma má všetko pod jednou strechou. Od návrhu vývoja až po samotnú montáž. Majú tiež vlastných konštruktérov, elektrikárov či mechanikov. Nie sú preto ovplyvňovaní externými zamestnancami, vďaka čomu sú flexibilní a dokážu tak alokovať ľudí z jedného projektu na druhý.

„Máme iný prístup k ľuďom. A snažíme sa neschovávať, keď je, alebo nie je problém. Prozákaznícky prístup máme výrazný a naše reakčné doby sú veľmi dobré,“ dodáva na záver I. Zelíska.

Ďalšie dôležité správy

Tomáš Horváth, MHM
Neprehliadnite

EY Technologický podnikateľ roka 2021 dbá o bezpečnosť vlakov, softvér od neho berie aj Siemens