Slovenskou jednotkou v segmente výroby krmív za rok 2022 je spoločnosť De Heus. Jej tržby dosiahli hodnotu takmer 50 miliónov eur, čo predstavovalo dvojnásobok čísla z roku 2021. Vzhľadom na to, že v slovenskej živočíšnej výrobe panuje tak často skloňovaný investičný dlh a mnohí chovatelia, ktorí sú cieľovými zákazníkmi firmy, postupne znižujú stavy zvierat, je výška vlaňajšieho obratu povzbudivá.

Firma je nominovaná na prestížnu cenu TREND TOP v kategórii TREND Firma roka 2023.

Začali ako mlynári

Holandská rodina De Heusovcov rozbiehala svoju firmu pred prvou svetovou vojnou ako mlynársky podnik. Firma sa časom zamerala na výrobu krmív pre hospodárske zvieratá. Expandovať začala v deväťdesiatych rokoch 20. storočia po tom, ako kúpila ďalšiu krmovinársku spoločnosť Koudijs. V súčasnosti má vyše 90 výrobných závodov vo viac ako 20 krajinách sveta, od Európy cez Afriku, Južnú Ameriku až po Áziu. Od roku 2020 je prítomná aj na Slovensku – vtedy totiž začala vyrábať krmivá aj v Kendiciach pri Prešove.

Slovenská dcérska spoločnosť De Heus tvorí s českou a maďarskou dcérskou spoločnosťou jednu organizačnú zložku, ktorá má jednotné a centralizované riadenie. Procesy regulujú špecialisti zo všetkých troch krajín. Kým nevznikla kendická fabrika, spoločnosť De Heus na Slovensku distribuovala krmivá vyrobené v dvojici českých závodov v obciach Marefy a Běstovice. Aj po spustení výroby pri Prešove však zásobuje moravský závod v Marefách západ krajiny. Dôvodom je optimalizácia dopravy. Naopak, pätina produkcie z Kendíc putuje do blízkeho zahraničia, konkrétne do Maďarska a Rumunska.

Stredoeurópska obchodná jednotka vyrobila vlani spolu 400-tisíc ton krmív, tri štvrtiny z toho v Česku, štvrtinu na Slovensku.

Slovensko nie je veľmoc

Celkové náklady na výstavbu fabriky v okrese Prešov predstavovali 15 miliónov eur. Za posledných 30 rokov to bola na Slovensku najväčšia investícia svojho druhu, ostatné investície v oblasti výroby krmív pozostávali len z čiastkových rekonštrukcií.

„Slovensko rozhodne nepatrí medzi veľmoci v tomto segmente,“ hovorí obchodný riaditeľ česko-slovensko-maďarského celku De Heus Marek Kumprecht. „Je to spôsobené klesajúcou živočíšnou výrobou v krajine a vyšším dovozom potravín živočíšneho pôvodu. Krmivo nie je možné efektívne prepravovať na dlhé vzdialenosti a krmivársky priemysel je úplne závislý od prosperity živočíšnej výroby na Slovensku alebo v blízkom zahraničí,“ vysvetľuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa