Podľa výskumu spoločnosti Amdocs v roku 2021 húfne opustilo pracoviská 27 percent mileniálov a až 31 percent pracovníkov generácie Z. Za nimi však vzniká generačná priepasť, pretože starší zamestnanci narodení pred rokom 1975 veľké zmeny nechystajú a zostávajú na svojich pracovných miestach.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas mimoriadnej 31. schôdze parlamentu,. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Firmy sú v pozore, už majú len dva týždne na splnenie úloh. Inak im hrozí výmaz z registra

Podľa údajov Amerického štatistického úradu v júli dali výpoveď štyri milióny Američanov. Vysoké čísla výpovedí začali pribúdať ešte v apríli a pokračujú. Otázka znie, prečo? Spoločnosť Visier preto spravila hĺbkovú analýzu údajov viac ako deviatich miliónov zamestnancov zo 4 000 spoločností. A prišla so zaujímavými zisteniami.

Mileniáli na odchode

Najviac odchádzajú zamestnanci vo veku 30 až 45 rokov.

Medziročne vyskočil ich nárast výpovedí o dvadsať percent. Veková kategória zahŕňa mileniálov a mladšie ročníky generácie X.

Podľa Visier existuje niekoľko dôvodov, prečo ľudia vo veku 30 až 45 rokov odchádzajú zo svojich zamestnaní. Mnohí z týchto zamestnancov v podstate len odďaľovali svoj odchod pre neistotu na trhu a vrcholiacu pandémiu. Posledné mesiace sú teda v podstate len kumuláciou výpovedí za dlhšie obdobie.

Na druhej strane sa mnohí zrejme dostali do bodu zlomu. „Po mesiacoch vysokého pracovného zaťaženia, zamrznutia najímania nových zamestnancov a ďalších tlakov, prehodnotili svoje pracovné a životné ciele,“ vysvetľuje správa Visier.

Najviac výpovedí pritom zaznamenali práve pandémiou najvyťaženejšie pracovné odvetvia – technologickí a zdravotnícki pracovníci. „Miera výpovedí bola vyššia u zamestnancov, ktorí pracovali v oblastiach, v ktorých došlo v dôsledku pandémie k extrémnemu zvýšeniu dopytu, čo pravdepodobne viedlo k zvýšenému pracovnému zaťaženiu a vyhoreniu,“ približuje.

Slovenské zdravotníctvo je na kolenách
Neprehliadnite

Slovenské zdravotníctvo je na kolenách. Kvôli manažmentu aj financovaniu

Ďalšie odvetvia, ktoré by mohli očakávať hromadné výpovede, sú podľa spoločnosti výroba a finančný sektor.

Výpovede v slovenskom zdravotníctve

Aj slovenskí zamestnávatelia pociťujú „rezignáciu“ vo svojich firmách. Preťažený zdravotnícky sektor vstupuje do ďalšej vlny pandémie s nedostatkom personálu. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) hovorí o kríze v ošetrovateľstve.

„Zdravotné sestry odchádzajú pre zlé pracovné podmienky, nízke mzdy a nekvalitné riadenie jednotlivých pracovísk. Pandémia covid-19 rozšírila dopyt po sestrách tak, ako nikdy pred tým, aj keď do personálnej krízy sme sa dostali už pred niekoľkými rokmi,“ hovorí prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie SK SaPA uvádza, že podľa aktuálnych údajov z registra sestier a pôrodných asistentiek od 1. januára do 3.septembra tohto roka odišlo 772 sestier a pôrodných asistentiek. Z toho 584 sestier požiadalo o pozastavenie registrácie kvôli dlhodobého nevykonávaniu povolania. Medziročne ide o dvadsaťpercentný nárast odchodu sestier zo systému.

Nemocnica s poliklinikou v Myjave.
Zdroj: Radovan Stoklasa
Nemocnica s poliklinikou v Myjave.

Podstatne miernejšie skúsenosti majú aj iné sektory a menšie firmy. Júlia Micháleková, CEO & Co-Owner analytickej spoločnosti Dase priznáva, že vo firme aktuálne končí jeden pracovník mladší ako tridsať rokov. Jeho odchod však nebol veľkým prekvapením. Vo firme majú korektné vzťahy. Skúsenosti však má ich holandská strana spoločnosti. „Odchádza im polovica tímu,“ komentuje. „Myslím, že mnohí pracovníci počas minulého roka mali ešte obavy odísť, ale tento rok sa obavy rozplynuli a hromadne odchádzajú,“ dopĺňa.

Príbehy z praxe pridáva aj CEO Peter Valentovič z Media and Digital Services. Firma pracuje v oblasti online reklamy, zamestnáva 30 ľudí, necelú polovicu tvoria online špecialisti a freelancerov si najímajú na rôzne samostatné úlohy a projekty. „Vo firme nemáme veľa osobných skúseností, ale vnímame, že táto digitálna doba spôsobuje menšiu lojalita k zamestnávateľovi. Freelancer pracuje za počítačom v byte a je mu v podstate jedno, pre koho pracuje,“ vysvetľuje s tým, že v prípade aj menších problémov nemajú takíto pracovníci problém spoluprácu ukončiť.

Práca a cestovanie je výborná kombinácia.
Neprehliadnite

Lepší jeden digitálny nomád ako traja turisti, hovorí Viktor Vincej. Krajiny otvárajú brány