Dôkaz, že dôvtip a poctivý prístup vedú k podnikateľskému úspechu sa skrýva aj za múrmi Banskobystrického pivovaru. Podnikatelia Ľubomír Vančo a Branislav Cvik vzkriesili zaznávanú fabriku a značku Urpiner zaradili medzi najobľúbenejšie a najoceňovanejšie slovenské pivá.
Sú jedinou z veľkej štvorky pivovarníckych fabrík na Slovensku bez vstupu zahraničného kapitálu. Avšak vďaka svojej vynaliezavosti dokážu diktovať trendy aj globálnym hráčom. Ocenenie EY Podnikateľ roka 2021 je odrazom pätnástich rokov poctivo zveľaďovaného biznisu.
Trpká pachuť horkého zlata
Napriek stáročnej tradícii pivovarníctva v meste pod Urpínom to na prelome milénií s varením piva v Banskej Bystrici vôbec nevyzeralo dobre. Zanedbaná privatizácia podniku, ktorý ešte pre revolúciou zamestnával viac ako 400 ľudí, viedla k postupnému úpadku kedysi obľúbenej značky Urpín. Povráva sa, že v najhorších časoch sa bystrické pivo varilo dokonca aj z kukurice.
- Kto zabojoval o titul EY Podnikateľ roka 2021
Všetky firmy s nomináciou na ocenenie EY Podnikateľ roka 2021 spája silný podnikateľský príbeh. Banskobystrický pivovar uspel v silnej konkurencii firiem z rôznych odvetví.
- Potravinárska firma Tekmar podnikateľa Jozefa Nitraya sa zameriava na výrobu prémiových cereálnych, musli a proteínových tyčiniek. Okrem výroby viac ako tristo druhov produktov je však aktívna aj vo vývoji a inováciách.
- Spoločnosť Heneken sa pretransformovala z obchodníka s komoditami na výrobcu a dnes prevádzkuje tri výrobné firmy, vrátane produkcie ferozliatin. Skupina Michala Hudobu už začala akvizične expandovať aj do zahraničia.
- Tomáš Horváth a jeho spoločnosť HMH je špecialistom na dizajn a výrobu technológií železničných hnacích vozidiel. Ich systémom sa darí spájať požiadavky špecifické pre jednotlivé stredoeurópske štáty pod jednotné riešenie.
- Medzi nominovanými je aj špedičná spoločnosť Swida Innovative Viktora Sučka. Je špecialistom na expresnú prepravu tovaru po celej Európe, ktorá ponuku klientom zasiela do pätnástich minút od zadania požiadavky.
- Popredný domáci predajca nábytku Tempo Kondela sa za 34 rokov na trhu stal lídrom veľkoobchodného trhu. Aneta a Miloš Kondelovci už svoj veľkoobchod a e-shop predstavili aj na viacerých stredoeurópskych trhoch.
Pivári naň zanevreli, podnik sa dostal do havarijného stavu na pokraj bankrotu a v roku 2003 do konkurzu. Trvalo tri roky, kým sa firme z nútenej správy podarilo dostať do rúk nových majiteľov.
Banskobystrický pivovar prevzali obchodní partneri s odhodlaním riskovať – Ľubomír Vančo a Branislav Cvik. Síce srdcom pivári, no zároveň výrobní elévi. Podnikatelia so skúsenosťami s dovozom hodiniek a kalkulačiek. Za bránami pivovaru objavili obrovský investičný dlh, no napriek zastaraným technológiám sa im výrobu podarilo udržať v chode a postupne do obnovy investovať viac ako desať miliónov eur.
Značku piva s drobnou zmenou zachovali, pomenovali ho Urpiner. Odhodlanie prinieslo obrat a kým v roku 2007 pivovarom pretieklo bezmála 50-tisíc litrov piva, v predpandemickom roku 2019 ho už 110 zamestnancov uvarilo 130-tisíc litrov.