Slovenskí vinári si v poslednom období naozaj „užili“. Potrápilo ich zatvorené gastro a turizmus, ktoré sú ich hlavnými odbytovými kanálmi. Neprialo im ani počasie. Tento rok síce dosiahli niektoré vína dokonalosť, no vo vinohradoch sa celkovo urodilo menej viniča.
Potrápil ich aj nedostatok pracovníkov, keďže ľudí z polí razantne ubúda každý rok. Riešenie pre sezónnych makačov zo zahraničia stále pokrivkáva, nevýhodné podmienky ich odradia, a tak hľadajú svoj pracovný priestor v iných krajinách.
Slovenské ovocie nemá kto pozbierať, mladí idú radšej na zber do Nemecka
Vinári dostali podpásovku aj pri prestížnej prezentácii našej krajiny na výstave Expo 2020 v Dubaji. Slovenské vína sa do stánku nedostali a návštevníci pili francúzske vína a koňaky.
Facka pre našich vinárov. V slovenskom pavilóne Expa nahradili domáce nápoje francúzskymi
Nižšia úroda, drahšie víno a vinár na rázcestí
Poslednou tohtoročnou ranou do vinárskeho života je nedostatok vstupných surovín, ako je sklo a papier, ale aj zvýšenie cien energií a nákladov na prepravu. Tieto faktory zvyšujú následne aj ceny vín v Európe. „Už v súčasnosti sme zaznamenali nárast cien vína v EÚ o 10 percent a očakáva sa ďalšie zvyšovanie cien o 15 percent,“ hovorí výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Jaroslava Kaňuchová Pátková.
Producentov vína trápi fakt, že nárast cien zaznamenávajú aj v nižších kategóriách. Ceny slovenských vín práve v najnižšej kategórii porastú minimálne o deväť percent a pocíti to aj bežný spotrebiteľ.
Vinári tento rok zaznamenali aj nižšiu úrodu. Bola síce vysokej kvality, ale dosahovala oveľa nižšie výnosy, pod ktoré sa podpísalo v niektorých lokalitách sucho. Pokles objemu produkcie vína na Slovensku porovnaní s minulým rokom sa očakáva na úrovni 10 percent. Jednotliví vinári hovoria o poklese v rôznych číslach.
Produkcia vína v južnej Európe bude výrazne nižšia, kľúčoví producenti očakávajú horšie úrody
Vinohradník a vinár Jozef Mikuš, vlastník 130 hektárov vinohradov, zaznamenal pri niektorých odrodách ako sú Veltlínske zelené, alebo Alibernet v Malokarpatskej oblasti pokles úrody aj o 40 percent. Ďalší vinár Jaroslav Ostrožovič, vlastník 58 hektárov s produkciou približne 350-tisíc litrov vína ročne hovorí o poklese úrody do 20 percent.
Kombinácia rôznych nepriaznivých okolností núti viacerých vinárov prehodnocovať situáciu. A aj keď za posledných päť rokov ich neustále na Slovensku pribúdalo a mnohí opustili svoju pôvodnú prácu a rozhodli sa venovať svojej vinárskej záľube naplno, tak pandémia otočila biznis hore nohami. Podľa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave je počet registrovaných vínárov 741, pritom v roku 2015 ich bolo 535.
Podľa Zväzu vinohradníkov a vinárov sa dá očakávať, že niektorí vinári zrejme budú hľadať stabilnejšie zamestnania a vinárstvo bude skôr záľubou.
Zamestnal sa, aby mal na mzdy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?